Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am câștigat un proces cu ANAF, dar nu vor să-mi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am câștigat un proces cu ANAF, dar nu vor să-mi restituie banii pentru că în sentință nu scrie explicit ,,restituirea sumei executate”. Vă rog să-mi spuneți ce am de făcut

Buna ziua !
Pe scurt : la sfarsitul anului 2017 aflu intamplator de o decizie de impunere pentru plata CASS pentru anul 2012 ( desi firma la care lucrasem imi incasase 10,5% in loc de 5,5% !!! ). Fac contestatie care este respinsa ca fiind depasit termenul (mentionez ca nu primisem nici o instiintare ) . Pe 18.01.2018 primesc titlu executoriu . Deschid actiune in instanta , in iulie mi se blocheaza conturile , la serviciu vine document pentru poprire pe salariu ,ma duc la ANAF si platesc suma ceruta ,
castig procesul intentat ,cu hotararea judecatoreasca definitiva ma duc la ANAF si primesc raspunsul ca , daca in hotararea judecatoreasca scrie doar ca se accepta contestatia la executare si se anuleaza titlul executoriu din 18.01.2018 , asta nu inseamna ca ei trebuie sa-mi si restituie banii -pentru ca nu scrie explicit "restituirea sumei executate" . Spuneti-mi,va rog , ce trebuie sa fac acum??
Manuela Rășină, administrator
Trebuie să introduceți o nouă acțiune solicitând întoarcerea executării!
Multumesc !
Pacat ca nu ati solicitat atunci intoarcerea executarii!
Notificati ANAF spunandu-i ca v-a incasat bani in baza unui titlu azi anulat si ca va datoreaza openalitati de intarziere. Ca are 3 zile sa va returneze suma, in caz contrar actionati in instanta si va vor datora inclusiv cheltuieli de judecata. Prezenta notificare e punere in intarziere cf. 1522 CC si nici cheltuielile de judecata nu mai pot fi evitate prin recunoastere la primul termen.
Ati putea incerca cu o
""CERERE DE RESTITUIRE a unor sume reprezentând taxe sau alte venituri ale bugetului de stat, plătite în plus sau necuvenit şi pentru care nu există obligaţia de declarare""

Formularul il gasiti pe siteul ANAF sau cautand intr un browser " CER_REST_PLUS"
mcolaborare, utilizator
Situatia e diferita, omul a fost executat de ANAF in baza unui titlu, asa incat nu se aplica solutia cu restituirea de mai sus.