avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Lipsa auditului intern
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Lipsa auditului intern

Buna ziua!

Care este sanctiunea prevazuta de lege pentru lipsa auditului intern? Mentionam ca societatea este obligata la efectuarea auditului financiar, si ca urmare are obligatia sa asigure si audit intern. Care este institutia care poate sanctiona societatea?
Mentionez ca societatea are capital privat.
Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 12 Aprilie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: hajnal , utilizator 15:15, 12 Aprilie 2019
Desi legea 162/2017 prevede obligativitatea organizarii si asigurarii exercitarii activitatii de audit intern, Legea societatilor nr. 31/1990, legea contabilitatii 82/1991 si nici OUG 75/1999, nu prevad sanctiuni pentru faptul ca nu este organizata activitatea de audit intern.
Sunt prevazute sanctiuni in Legea 672/2002 privind auditul public intern, in situatia entitatilor publice.
[ link extern ]
Multumesc! Am citit si eu asta pe un site. Mi s-a parut interesant ca este o obligatie si nu are sanctiune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nivel salarizare responsabil activitatea de audit intern Eva_56 Eva_56 Lege nr. 672/2002 din 19/12/2002 privind auditul public intern Art. 2.- În înţelesul prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos se ... (vezi toată discuția)
Functie de control WEO WEO In ce act normativ sunt definite notiunile de \\"functie de conducere\\" si \\"functie de control\\"? Este vorba despre functii din sistemul bugetar. (vezi toată discuția)
Auditor intern Rodica2011 Rodica2011 Pentru a angaja un auditor intern, acesta trebuie sa faca parte din Asociatia Auditorilor Interni din Romania ? Multumesc! (vezi toată discuția)