Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Lipsa auditului intern
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Lipsa auditului intern

Buna ziua!

Care este sanctiunea prevazuta de lege pentru lipsa auditului intern? Mentionam ca societatea este obligata la efectuarea auditului financiar, si ca urmare are obligatia sa asigure si audit intern. Care este institutia care poate sanctiona societatea?
Mentionez ca societatea are capital privat.
Multumesc!
george-neagu, moderator
Desi legea 162/2017 prevede obligativitatea organizarii si asigurarii exercitarii activitatii de audit intern, Legea societatilor nr. 31/1990, legea contabilitatii 82/1991 si nici OUG 75/1999, nu prevad sanctiuni pentru faptul ca nu este organizata activitatea de audit intern.
Sunt prevazute sanctiuni in Legea 672/2002 privind auditul public intern, in situatia entitatilor publice.
[ link extern ]
Multumesc! Am citit si eu asta pe un site. Mi s-a parut interesant ca este o obligatie si nu are sanctiune.