avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la mostenire

Fratele meu a decedat mama traieste dar nu ne-a inpartit averea eu sint unicul mostenitor dupa moartea ei cumnata mea mai are vreun drept la avere?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:53, 15 Aprilie 2019
Nu, pe mama dvs, nu o mosteneste cumnata, numai dvs.
Daca mama dvs deceda inaintea fratelui dvs, cumnata ar fi mostenit pe sotul ei, adica ii revenea partea mostenita de fratele dvs de la mama sa.
Ultima modificare: Luni, 15 Aprilie 2019
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mosteniri olga2011 olga2011 va rog sa-mi spuneti dac cea de-a doua sotie a fratelui meu are drept de mostenire la averea lasata de parintii nostri, dat fiin faptul ca el are trei copii ... (vezi toată discuția)
Mostenire verginica73 verginica73 in curtea parinteasca a ramas ocumnata deoarece fratele meu a murit si parintii sant morti demult, , cumnata nu are copii si nici acte asa ca avem toti fratii ... (vezi toată discuția)
Casa parinteasca luiza44 luiza44 sunt un pachet de nervi am umblat din notar in notar si fiecare are varianta lui....... va rog frumos sa ma lamuriti in urmatoarea problema, tata a ... (vezi toată discuția)