Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la mostenire

Fratele meu a decedat mama traieste dar nu ne-a inpartit averea eu sint unicul mostenitor dupa moartea ei cumnata mea mai are vreun drept la avere?
Nu, pe mama dvs, nu o mosteneste cumnata, numai dvs.
Daca mama dvs deceda inaintea fratelui dvs, cumnata ar fi mostenit pe sotul ei, adica ii revenea partea mostenita de fratele dvs de la mama sa.
gi-jane2, moderator