Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune

Daca am fost sanctionata salarial pt neindeplinirea unei sarcini ce nu tine de competenta mea, mai ales ca nu exista o fisa a postului care sa reglementeza asta, pot contesta sanctiunea?
DA, aveti dreptul sa contestati decizia de sanctionare disciplinara. Luati legatura cu un avocat(recomandat sau de pe forum) sa va sprijine in acest demers. In cazul in care castigati procesul( iar sanse sunt daca cele relatate de dvs sunt adevarate si pot fi probate), angajatorul o sa va despagubeasca cu cheltuielile pe care le faceti cu acest demers.
Decizia de sanctionare poate fi contestata la Tribunalul in raza caruia domiciliati in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.
Actiunea este scutita de plata taxelor de timbru.