Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Concediu medical - competente medicale, legale, pentru ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Concediu medical - competente medicale, legale, pentru acordare concediu de risc maternal

Buna ziua! Am primit la externare concediu medical pe cod 01 diagnostic 745 subacut. Pot lua in continuare de la medicul de familie concediu de risc maternal? Am recomandare de la medicina muncii,doar ca nu stiu exact unde sa merg si ce sa fac pentu a-l obtine,toti medicii trimitandu-ma de la unul la celalalt...
Certificatele de concediu de risc maternal se eliberează de medicul de familie sau de medicul de specialitate obstetrică-ginecologie, cu avizul medicului de medicina muncii, pe perioade de maximum 30/31 de zile calendaristice, pe o durată totală de maximum 120 de zile calendaristice, în întregime sau fracționat, asiguratelor gravide, asiguratelor care au născut recent sau care alăptează.
(Normele de aplicare a OUG 158/2005)
Cornel Vasile, Consilier juridic