Forum Discuţii juridice Traduceri Fisa de post - romana sau engleza?
Discuție deschisă în Traduceri

Fisa de post - romana sau engleza?

Buna ziua,

Legea din RO obliga angajatorul ca orice document de angajare sa fie in limba romana? Fac referire in special la fisele de post si la sistemul de evaluare.
Nu am gasit nici un articol legislativ cu trimitere directa.
Codul muncii mentioneaza:
-Art. 16 (1) Contractul individual de muncă se încheie în baza consimțământului părților, în formă scrisă, în limba română.
Obligația de încheiere a contractului individual de muncă în formă scrisă revine angajatorului. Forma scrisă este obligatorie pentru încheierea valabilă a contractului.
Fisele de post sunt anexa la contractul individual de munca.
-Art. 40 (1) Angajatorul are, în principal, următoarele drepturi:
b) să stabilească atribuțiile corespunzătoare fiecărui salariat, în condițiile legii;
c) să dea dispoziții cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalității lor;
f) să stabilească obiectivele de performanță individuală, precum și criteriile de evaluare a realizării acestora.

POPA GHEORGHE a scris:

Va multumesc pentru raspuns.

Inteleg ca redactarea fisei de post este obligatorie in limba romana, fiind anexa a contractului.

Nu sunt lamurita in privinta sistemului de evaluare - obligatoriu tot in romana?
Fiind vorba de angajati romani, in Romania se subintelege ca la o firma inregistrata in Romania toate documentele trebuie emise in limba romana.