avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi liber platita pentru analize medicale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi liber platita pentru analize medicale

Buna ziua, fiica mea este nou angajata intr-o companie, iar la sfarsitul lunii mai 2019 este programata pt analize medicale anuale.
Ziua in care merge la analize este o zi libera platita de angajator? sau trebuie sa isi ia fie o zi de CO, fie o zi fara plata?
Imi puteti spune care este Actul normativ pentru ziua de analize platita? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:23, 6 Mai 2019
Buna ziua, programarea e realizata de medicul de familie. Este vorba de analizele anuale gratuite prin Casa de Sanatate.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa cum am mentionat anterior , nu exista text de lege care sa reglementeze asa ceva pentru sectorul privat.

Verificati in c.c.m. aplicabil sau in regulamentul intern al angajatorului dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zi libera pentru analize medicina muncii calin cristiana calin cristiana Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti daca pentru efectuarea analizelor medicale anuale -medicina muncii (bugetari) se acorda o zi libera? sau acea zi este cea in ... (vezi toată discuția)
Zi libera platita pentru analize medicale d234x d234x Pentru cei care lucreaza in ture 12/24 12/48 ziua libera platita va fi de 12 ore sau primeste decat 8 ore urmand a recupera 4 ore? (vezi toată discuția)
Control medical periodic functionari publici sonias sonias Buna seara. va rog sa imi spuneti daca fiind functionar public, beneficiez de o zi libera platita pentru efectuarea analizelor de medicina muncii. eventual si ... (vezi toată discuția)