Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi liber platita pentru analize medicale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi liber platita pentru analize medicale

Buna ziua, fiica mea este nou angajata intr-o companie, iar la sfarsitul lunii mai 2019 este programata pt analize medicale anuale.
Ziua in care merge la analize este o zi libera platita de angajator? sau trebuie sa isi ia fie o zi de CO, fie o zi fara plata?
Imi puteti spune care este Actul normativ pentru ziua de analize platita? Multumesc.
Buna ziua, programarea e realizata de medicul de familie. Este vorba de analizele anuale gratuite prin Casa de Sanatate.
Asa cum am mentionat anterior , nu exista text de lege care sa reglementeze asa ceva pentru sectorul privat.

Verificati in c.c.m. aplicabil sau in regulamentul intern al angajatorului dvs.