avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 139 codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 139 codul muncii

Buna ziua,
CF modificarilor aduse codului muncii in 2018 la articolul 139 cu referire la zile libere pentru angajati de alta religie decat ortodoxa , aliniatul 3 introdus se refere si la religia catolica ?
Mi se tot spune de catre contabilitate ca religia catolica este crestina deci nu se refera la ea articolul 139 aliniatul 3
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:11, 8 Mai 2019
va scriu mai jos aarticolul 139 codul muncii actualizat 2019 si va rog sa vedeti cate aliniate are

Art. 139 - Zilele libere de sărbătoare legală în care nu se lucrează
(1) Zilele libere de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Române;
- Vinerea Mare, ultima zi de vineri înaintea Pastelui (a se vedea Legea nr. 64/2018)
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- 1 iunie (a se vedea Legea nr. 220/2016);
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfântul Apostol Andrei, cel Întâi chemat, Ocrotitorul României;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora (Modificat prin Legea nr. 176/2016).
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.
(3) Zilele libere stabilite potrivit alin. (1) pentru persoanele aparţinând cultelor religioase legale, altele decât cele creştine, se acordă de către angajator în alte zile decât zilele de sărbătoare legală stabilite potrivit legii sau de concediu de odihnă anual.
Completat prin Legea nr. 88/2018.

sursa de care spuneati mai sus este tot de pe avocat net ...din 2015

si tot nu ati raspuns pentru ce persoane , de ce religie ???? se aplica prevederea din articol respectiv ...- două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora (Modificat prin Legea nr. 176/2016).
Legea se refera la culte si nu religii ... Cele mai cunoscute culte sunt : Creștinism ; Islam ; Iudism si
Hinduism.

Crestinismul cuprinde religia ortodoxa si cea catolica.

Prin urmare, alin.3 se refera la celelalte culte in afara crestinismului.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere alte culte religioase vali121m vali121m Buna ziua, Reiau un subiect pe care in mod sigur s-a mai dezbatut insa am nevoie de un update, mai exact speta ar fi urmatoarea: - un angajat de o alta ... (vezi toată discuția)
Sarbatori legale calinbbalan calinbbalan Buna Ziua ! Intrebarea mea se refera la zilele libere platite pt. acest an 2012 mai ales de sarbatorile religioase. De Paste de apartenenta a religiei ... (vezi toată discuția)
Zile libere sarbatori legale Tania  D Tania D Buna ziua, am inteles eu bine cei care apartin de alt cult religios decat cel Ortodox au dreptul la zile libere si de Rusaliile Ortodoxe si de cele catolice de ... (vezi toată discuția)