Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM nerespectat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM nerespectat

Vreau și eu o lămurire în privința CCM angajatorul are obligația în luna Mai de a negocia salariile angajaților. Dar negocieri nu au fost până acum. În restul anilor a fost doar o simplă înștiințare ( vezi că ți-am mărit salariul cu atât) . Unde mă pot adresa pentru ai trage la răspundere în acest caz?
Și încă o întrebare . Sa lucrat in zilele libere de la stat și de Paște și pe 1 mai pe fluturași nu apare că am fost plătiți 300 la sută dar dacă calculez salariul este platit. Nu a fost anunțat nici ITM în această privință ce mă sfătuiți să fac ?
Buna ziua,
in cazul nerespectarii de catre angajator a obligatiilor asumate prin CCM va puteti adresa instantei de judecata in termen de 6 luni.
Munca in zilele de sarbatoare legala nu trebuie anuntata la ITM, insa daca nu este compensata cu timp liber se acorda un spor la salariu de minim 100%.