Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA deductibil contracte de leasing
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA deductibil contracte de leasing

Buna.
Am cumparat o masina in leasing inainte de 01.05.2009. Pot sa deduc tva-al aferent, sau numai firma de leasing il poate deduce?
Buna ziua. Am si eu o intrebare: daca in cazul unui contract de leasing financiar aferent anului 2010 tva este deductibil?
Multumesc.
TVA, precum si celelalte cheltuieli aferente unui contract de leasing sunt deductibile.
buna seara
am si eu urmatoarea situatie : 1. in 2007, sc A, incheie un contract de leasing pentru un camion pe care , cu acordul scris al soc de leasing il da altei sc B (utilizator) in leasing pe 3ani
sc A factureaza lunar catre sc B rata leasing + TVA .
sc B inregistreaza factura % = 401 asa am gasit inregistrat . este corect ?
2. in 2009 scB nu mai poate plati ratele lunare , iar sc A dupa notificare vine si ridica masina ,fara alte explicatii . intrebare : ce se intampla cu soldul creditor la 401 ?