avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA deductibil contracte de leasing
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA deductibil contracte de leasing

Buna.
Am cumparat o masina in leasing inainte de 01.05.2009. Pot sa deduc tva-al aferent, sau numai firma de leasing il poate deduce?
Cel mai recent răspuns: vidiva , utilizator 23:05, 30 Aprilie 2010
Buna ziua. Am si eu o intrebare: daca in cazul unui contract de leasing financiar aferent anului 2010 tva este deductibil?
Multumesc.
TVA, precum si celelalte cheltuieli aferente unui contract de leasing sunt deductibile.
buna seara
am si eu urmatoarea situatie : 1. in 2007, sc A, incheie un contract de leasing pentru un camion pe care , cu acordul scris al soc de leasing il da altei sc B (utilizator) in leasing pe 3ani
sc A factureaza lunar catre sc B rata leasing + TVA .
sc B inregistreaza factura % = 401 asa am gasit inregistrat . este corect ?
612
4426
2. in 2009 scB nu mai poate plati ratele lunare , iar sc A dupa notificare vine si ridica masina ,fara alte explicatii . intrebare : ce se intampla cu soldul creditor la 401 ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Leasing Maryy86 Maryy86 AM SI EU O NELAMURIRE:DACA O FIRMA VREA SA-SI ACHIZITIONEZE O MASINA IN LEASING LUNA ACEASTA,FACTURILE SUNT CONSIDERATE CHELTUIELI SI LI SE VA DEDUCE TVA-UL? (vezi toată discuția)
Deducerea tva in conditiile micsorarii numarului de rate de leasing Emanuel Raru Emanuel Raru Avem urmatorul caz: Contract de Leasing Financiar semnat in iunie 2008 - avans 20% - rate 60 - Valoare Reziduala inclusa un rate = 1% Suntem in ... (vezi toată discuția)
Aplicare corecta a o.g. 34 /11.04.2009 Cornelia Tulpan Cornelia Tulpan In conformitate cu Circulara nr.341061/15.05.2009, transmisa de M.F. in teritoriu, tuturor D.G.F.P. judetene, s-au facut urmatoarele precizari: 1) ... (vezi toată discuția)