Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concubinajul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concubinajul

Concubina poate avea drept de moștenire după moartea soțului, în cazul în care casa nu a fost construită împreună? După citi ani? Ei fiind cununați religios.
Mulțumesc.
Manuela33, utilizator
Nu poate avea niciodata.
Nu este reglementat concubinajul în legislația românească, deci nu produce efecte patrimoniale, căsătoriți-vă!
ii poate lasa prin testament.
Nu se face cununie religioasa fara certificatul de casatorie, poate concubinii sunt logoditi dar nu casatoriti .
Casatoria religioasa ,logodna sau alte ceremonii religioase nu au niciun efect juridic , acestea sunt din pct-ul meu de vedere atitudini primitive .

Sotul inca nu a decedat .