avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concubinajul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concubinajul

Concubina poate avea drept de moștenire după moartea soțului, în cazul în care casa nu a fost construită împreună? După citi ani? Ei fiind cununați religios.
Mulțumesc.
Ultima modificare: Vineri, 24 Mai 2019
Manuela33, utilizator
Cel mai recent răspuns: Antik , utilizator 23:27, 24 Mai 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu poate avea niciodata.
Nu este reglementat concubinajul în legislația românească, deci nu produce efecte patrimoniale, căsătoriți-vă!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ii poate lasa prin testament.
Nu se face cununie religioasa fara certificatul de casatorie, poate concubinii sunt logoditi dar nu casatoriti .
Casatoria religioasa ,logodna sau alte ceremonii religioase nu au niciun efect juridic , acestea sunt din pct-ul meu de vedere atitudini primitive .

Sotul inca nu a decedat .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatorie religioasa Angela49 Angela49 Am nevoie de ajutorul Dv.! Eu si prietenul meu am hotarat sa ne casatorim. Amandoi suntem vaduvi, avem copii majori, nepoti si am dori sa nu apara discutii ... (vezi toată discuția)
Ce se schimbă după cununia civilă? este acceptat concubinajul? alex1234alex alex1234alex Bună ziua! Întrebarea mea este ce se schimbă după cununia civilă? Este acceptat concubinajul? Trăiesc cu logodnicul meu în concubinaj, iar mie nu îmi ... (vezi toată discuția)
Drepturi concubinaj Liulica Gina Liulica Gina Dupa un concubinaj de 20 ani (numai cununie religioasa) ce drepturi are sotul supravetuitor? (vezi toată discuția)