Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea privind distanta intre case construite
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea privind distanta intre case construite

Buna ziua. In vecini era o casa veche construita pe linie cu stresina in curtea noastra.Acum s-a demolat pana la fundatie, dorind sa se construiasca tot acolo pe linie doar fara acoperis spre noi, fara geamuri.
Intrebarea mea este :din ce moment s-a demolat si nu se fac doar modificari, extinderi, eu pot sa le cer sa se mute mai incolo si sa respecte distanta ceruta prin lege? Legal, cat este mai exact distanta, care este legea care se refera la distanta abligata. cu stima
Codul Civil
art. 612Distanța minimă în construcții

Orice construcții, lucrări sau plantații se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanța minimă se poate face prin acordul părților exprimat printr-un înscris autentic.
Pe Autorizatia vecinului nu scrie nici "demolare" nici "construire" ci probabil "modernizare" /"extindere" constructie existenta (asa "se face" cand nu vrei/nu poti sa iti muti fundatia- tehnic ar trebui sa isi scoata toata fundatia pentru ca nu se poate "muta o fundatie")...
Daca nu are autorizatie, daca nu a respectat ce scrie in autorizatie (probabil nu scrie ca trebuie demolat peretele respectiv, etc), va puteti adresa inspectiei in constructii sau compartimentului urbanism al primariei.
Multumesc pentru raspuns.
Inca o intrebare. Ei legal, nu sunt obligati sa afiseze planul de construire ?
60 cm de la zid sau de la marginea streasinei?