Forum Discuţii juridice Executare silită Bunuri declarate abandonate
Discuție deschisă în Executare silită

Bunuri declarate abandonate

Bună ziua,

În anul 2016 "X" a câştigat un imobil la licitație.
În luna decembrie 2018 s-a efectuat evacuare silită debitorului, iar bunurile respectivului au rămas sub custodia titularului imobilului. După cât timp sunt declarate abandonate bunurile?
Menționez faptul că executorul cu care s-a făcut evacuarea nu a vrut să-i facă nicio somație pentru ridicare bunuri, a tot aşteptat ca debitorul să vină să-şi ia lucrurile de acolo.

Vă mulțumesc!
Nu era nevoie sa faca executorul puteti sa faceti si dvs prin av si sa transmiteți o notificare prin posta cu confirmare.
Exact, formulați dvs o notoficare prin avocat, acordându-i și un termen rezonabil!
Dacă nu le ridică, puteți formula acțiune în instanță solicitând daune.
Apreciez că în speța dvs nu putem
vb de un caz de dobândire a dreptului de proprietate cf art 941 Cod Civil!