Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... renovare apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

renovare apartament

Mai este valabil art.8 din legea 50 din 1991 in cazul unei renovarii ( tamplarie ,instalatie electrica sanitara ,zugravit ) excluzand construirea si daramarea de peretii?
acesta este textul art. 8 din Legea 50/1991;
Art. 8.
(1) Demolarea, dezafectarea ori dezmembrarea, parțială sau totală, a construcțiilor și instalațiilor aferente construcțiilor, a instalațiilor și utilajelor tehnologice, inclusiv elementele de construcții de susținere a acestora, închiderea de cariere și exploatări de suprafață și subterane, precum și a oricăror amenajări se fac numai pe baza autorizației de desființare obținute în prealabil de la autoritățile prevăzute la art. 4.

(2) Autorizația de desființare se emite în aceleași condiții ca și autorizația de construire, în conformitate cu prevederile planurilor urbanistice și ale regulamentelor aferente acestora, potrivit legii, cu excepțiile prevăzute la art. 11.