Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calculul marjei comerciale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calculul marjei comerciale

Cum se calculeaza marja comerciala în cazul unei companii cu activitate de productie ? Din cate am inteles, diferenta dintre venituri din vanzarea marfurilor si cheltuielile privind marfurile se aplica doar la cele cu activitate comerciala.
Orice activitate economica are marja comerciala. Marja comerciala arta daca este profitabila activitatea, sau nu.

Definire:
Marja comerciala masoara castigul rezultat din vanzare, pentru oricare din componentele comerciale ale afacerii: produse, clienti, canale si zone de desfacere.
Formule de calcul:
Marja comerciala (valoare absoluta) pentru un produs
= pretul de vanzare al bunului – costul bunului vandut(total costuri)

Marja comerciala (valoare procentuala) pentru un produs
= (pretul de vanzare al bunului – costul bunului vandut) * 100 / pretul de vanzare al bunului

Marja comerciala (valoare absoluta) pentru vanzarile firmei
= cifra de afaceri totala – costul bunurilor vandute

Marja comerciala (valoare procentuala) pentru vanzarile firmei
= (cifra de afaceri totala – costul bunurilor vandute) * 100 / cifra de afaceri totala

La societatile care au ca obiect de activitatea comercializarea de marfuri, marja comerciala se numeste adaos comercial.