avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1690 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calculul marjei comerciale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calculul marjei comerciale

Cum se calculeaza marja comerciala în cazul unei companii cu activitate de productie ? Din cate am inteles, diferenta dintre venituri din vanzarea marfurilor si cheltuielile privind marfurile se aplica doar la cele cu activitate comerciala.
Cel mai recent răspuns: Bibi62 , utilizator 12:25, 4 Iunie 2019
Orice activitate economica are marja comerciala. Marja comerciala arta daca este profitabila activitatea, sau nu.

Definire:
Marja comerciala masoara castigul rezultat din vanzare, pentru oricare din componentele comerciale ale afacerii: produse, clienti, canale si zone de desfacere.
Formule de calcul:
Marja comerciala (valoare absoluta) pentru un produs
= pretul de vanzare al bunului – costul bunului vandut(total costuri)

Marja comerciala (valoare procentuala) pentru un produs
= (pretul de vanzare al bunului – costul bunului vandut) * 100 / pretul de vanzare al bunului

Marja comerciala (valoare absoluta) pentru vanzarile firmei
= cifra de afaceri totala – costul bunurilor vandute

Marja comerciala (valoare procentuala) pentru vanzarile firmei
= (cifra de afaceri totala – costul bunurilor vandute) * 100 / cifra de afaceri totala

La societatile care au ca obiect de activitatea comercializarea de marfuri, marja comerciala se numeste adaos comercial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul marja bruta din vanzari carabela_anca carabela_anca Nu sunt foarte lamurita cum calculez marja bruta din vanzari. Am gasit formula profit brut din vanzari/cifra de afaceri . Nelamurirea pleaca de la profitul ... (vezi toată discuția)
Marja bruta ortansa77 ortansa77 Buna dimineata, Am si eu o nelamurire vis a vis de marja bruta...MB....ieri am avut ceva show uri in farmacie pe acest subiect si as dori sa fiu lamurita de ... (vezi toată discuția)
Lichidare stoc marfa adi02ro adi02ro o societate ar dori sa-si inceteze activitatea dar mai are un stoc de marfa, pentru al lichida s-ar dori reducerea preturilor de vanzare sub valoarea de ... (vezi toată discuția)