Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hartuire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hartuire

Am urmatoarea problema si as vrea sa stiu daca pot obtine daune de la ziar.In urma unui anunt ( fals )in ziarul local la rubrica matrimoniale ,am fost hartuita de zeci de telefoane zilnic;am aflat de la ghiseul unde s-a completat anuntul ca o persoana de sex feminin a dat un anunt ,cu descrierea mea si a utilizat numarul meu de telefon si prenumele meu cand a completat anuntul.
Evident ca nu banuiesc cine este,seria de buletin este a unui necunoscut.Politia nu ma poate ajuta dar doresc sa dau ziarul in judecata pt ca au utilizat datele mele personale fara sa verifice cine este persoana care da anuntul.
Va rog sa imi dati o idee.Multumesc
Salariatul de la ziarul respectiv, care a primit/preluat anuntul spre a fi publicat, nu avea obligativitatea de a si legitima persoana respectiva.
Deci, o astfel de solicitare, este sortita esecului.
Eu cred ca sunteti indreptatita actionati ziarul in judecata, cei care au preluat anuntul aflandu-se in culpa deoarece nu au verificat identitatea persoanei. Parerea mea este ca aveau aceasta obligatie. Incercati si pe cale civila. Ar fi foarte bine sa aveti si probele necesare, adica , nu stiu in ce masura fi luate in considerare apelurile primite, insa, exista anuntul din ziar .
ContSters47264, utilizator