Forum Discuţii juridice Executare silită admiterea contestatiei la executare e executorie?
Discuție deschisă în Executare silită

admiterea contestatiei la executare e executorie?

avem urmatoarea situatie. instanta de fond admite contestatia la executare si declara nule toate actele de executare dar nu trece in dispozitiv ca este executorie. creditorul si executorul nu vor sa opreasca executarea. s-a depus apel. ce trebuie sa fac pentru a opri executarea?

Dapix a scris:

Este vina dvs că nu ați acționat corect conform procedurilor legale. Nu este nimeni vinovat că nu cunoașteți legile și nu știți să acționați eficient.

buna seara. va multumesc ptr raspuns dar chiar nu reusesc sa inteleg la care proceduri legale si legi faceti referire. m-as bucura nespus daca veti dori sa imi explicati. o noua zi frumoasa va doresc!

Company Advising a scris:

Intoarcerea executarii silite dupa ramanea definitiva a hotararii.(adica dupa solutionarea apelului). Nu avea cum instanta sa mentioneze ca e executorie. Devine definitiva prin neapelare sau dupa castigarea apelului. Apoi va recuperati banii prin intoarcerea executarii.

Am rezolvat in cele din urma intr-un interval de timp rezonabil
Voi detalia aici cum am procedat, poate va fi folositor si altora.
Mai intai am facut o cerere de legalizare a hotararii instantei de fond invocand art 161 din Regulamentul instantelor si art 425, 538 si 651 din NCPC. Bineinteles ca initial am fost refuzat de catre persoanele de la arhiva si registratura. Am cerut sa vorbesc cu grefierul sef si am fost din nou refuzat politicos cu explicatia ca asa ceva nu se poate, nu s-a mai facut etc.. M-am intors a doua zi cu o noua cerere in care am detaliat respectivele articole ( alin 2 din art 161:
(2) La cerere se pot elibera copii verificate pentru conformitate, care vor purta ștampila instanței pe fiecare filă și se va percepe taxa judiciară de timbru aferentă copiilor legalizate. În acest caz, copiile de pe hotărârile judecătorești sau alte acte emise de instanță vor purta mențiunea "conform cu originalul", iar copiile de pe alte înscrisuri vor purta mențiunea "conform cu înscrisul aflat la dosar". Pentru hotărârile judecătorești nedefinitive sau desființate se menționează acest aspect pe copia eliberată. Prevederile alin. (1) se aplică în mod corespunzător
Si le-am rugat pe doamnele respective sa imi inregistreze cererea si sa imi ofere un raspuns scris. A doua zi m-am dus si am ridicat respectivele copii legalizate. Cu acestea m-am dus la creditor si la executor. Am purtat o discutie cu executorul in care i-am adus la cunostiinta ca are obligatia sa respecte decizia instantei si sa dispuna incetarea executarii, trimitand actele cuvenite catre tertul poprit.
Creditorului i-am trimis o cerere si i-am prezentat si hotararea legalizata informandu-l ca daca in termen de 24 de ore nu imi returneaza banii ma voi adresa unui executor si voi proceda la executarea silita a creditorului. In prealabil discutasem deja cu un executor de pe raza curtii de apel care s-a declarant dispus sa faca acest lucru. Am fost refuzat, pe motiv ca s-a facut apel, ca sa se discute cu presedintele, cu avocatul etc. Peste 30 de minute de la discutie am fost sunat si, dupa ce le-am confirmat datele contului, a doua zi aveam toti banii in cont adica sumele retinute plus taxa pentru dosarul de executare asa cum a dispus instanta .
Deci se poate , chiar daca doua grefiere de arhiva, un grefier sef un executor judecatoresc plus un avocat mai in varsta, cu experienta deci, mi-au spus ca ceea ce vreau eu este imposibil.

stelarman20001, utilizator
Din pacate aventura nu se termina aici.
Nu stiu inca daca executorul a trimis catre tertul poprit actul prin care sa dispuna desfiintarea popririi, cert este ca ieri am primit prin posta de la executor urmatoal e acte:instiintare ca s-a dispus infiintarea popririi, adresa catre tertul poprit de infiintare a popririi, acelasi titlu executoriu si aceeasi incuviintare a executarii silite . Suma este actualizata cu dobanda aferenta perioadei noiembrie 2018-iunie 2019 si cheltuielile executare majorate.
dispozitivul instantei a fost acesta

Dispune anularea tuturor formelor și actelor de executare efectuate în dosarul execuțional 625/2018 al B__ O_____ P____.

Dispune întoarcerea executării silite în dosarul execuțional nr. 625/2018 al B__ O_____ P____ și restabilirea situației anterioare, obligând intimata-creditoare să restituie întregul debit reținut în dosarul execuțional nr. 625/2018 ca urmare a începerii executării silite.

Constată caracterul abuziv al clauzei prevăzută de art 8 din contractul de împrumut 274 din 13.03.2014.

Desființează clauza contractuală prevăzută de art 8 din contractul de împrumut 274 din 13.03.2014.

Obligă intimata la plata către contestator a sumei de 90,44 lei cu titlu de cheltuieli de judecată.

D ispune restituirea către contestator a taxei judiciare de timbru în cuantum de 1000 lei lei achitată cu chitanța seria xxxxx/2019 nr xxxxx (92) din 18.03.2019 și a taxei judiciare de timbru în cuantum de 50 lei achitată cu chitanța seria xxxxx/2019 nr xxxxx (93) din 18.03.2019 , la rămânerea definitivă a soluției de admitere a contestației la executare.

Respinge în rest cererea.

Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare
In motivare instanta a retinut si ca, citez:

Prin urmare instanța va dispune anularea tuturor formelor și actelor de executare efectuate în dosarul execuțional 625/2018 al B__ O_____ P____.

Cu privire la caracterul cert, lichid și exigibil al creanței, instanța reține că sum a pentru care a început executarea are la bază cel puțin în parte și este viciată de aplicarea unei clauze al cărei caracter abuziv a fost constatata prin prezenta hotărâre judecătorească.

Potrivit art. 6 din legea nr. 193/2000 clauzele abuzive cuprinse în contract și constatate fie personal fie prin intermediul organelor abilitate nu vor produce efecte asupra consumatorului.

În aceste condiții creanța nu este certă, lichidă și exigibilă în sensul art. 663 C .proc.civ., astfel că instanța va admite și acest motiv al contestației în sensul anulării tuturor actelor și formelor de executare efectuate în dosarul execuțional 625/2018 al B__ O_____ P____.
Instanța nu va mai analiza motivele invocate cu privire la încheierea de stabilire a cheltuielilor de executare din moment ce au fost anulate toate actele și formele de executare, deci și aceasta.

Având în vedere că s-au anulat toate actele și formele de executare, instanța constată că sunt îndeplinite condițiile art 723 Cod de proc civ cu privire la întoarcerea executării silite și astfel va admite și acest capăt de cerere dispunând și restabilirea situației anterioare, obligând intimata să restituie întregul debit reținut în dosarul execuțional nr. 625/2018 ca urmare a începerii executării silite.

acum intrebarea care se pune este cum procedez in continuare pentru suspendarea sau incetarea executarii pana la o decizie definitiva?!!

Company Advising a scris:

Intoarcerea executarii silite dupa ramanea definitiva a hotararii.(adica dupa solutionarea apelului). Nu avea cum instanta sa mentioneze ca e executorie. Devine definitiva prin neapelare sau dupa castigarea apelului. Apoi va recuperati banii prin intoarcerea executarii.

sa stiti ca am gasit cateva, e drept f putine hoatari in care instanta a precizat clar in dispozitiv ca este executorie
Normal ca sunt. Nu a spus nimeni ca nu se solutioneaza intoarcerea prin intermediul contestatiei la executare. Dar depinde daca ati cerut sau nu. Din ce am inteles, dvs nu ati solicitat si intoarcerea prin cererea introductiva. In cazul asta, instanta se pronunta pe anularea actelor, etc. Si apoi va lasa pe dvs sa depuneti cerere separata.
Nu consider ca puteti recupera banii in baza acelei hotarari decat in situatia in care creditorul are bunavointa. Altfel, va lasa sa depuneti cerere de intoarcere a executarii silite.