avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum declar bani primiti din firma offshore?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum declar bani primiti din firma offshore?

Am avut o firma offshore pana in 2018. Am inchis firma si am scos banii.

As dori sa stiu care este metoda legala de a declara acesti bani? Am inteles ca pot face acest lucru pana in Iulie.

Se face prin declaratia unica? Banuiesc ca se declara ca si venit si nu dividende. La categorie ce scriu "alte surse" ?

Este 100% legal faptul ca am avut o firma offshore timp de 3 ani, si am declarat sumele doar dupa ce i-am primit in Romania?

Trebuie sa declar si banii pe care i-am reinvestit in firma dar pe care nu i-am primit in Romania?

Am alte obligatii in afara de declararea veniturilor primite ca PF?
Cel mai recent răspuns: gistra , utilizator 11:24, 20 Iunie 2019
Cam amestecati notiunile.
Da este legal sa detii o societate offshore cu conditia de a respecta obligatiile declarative in Ro.
In raport cu societatea offshore, ati facut declaratiile legale anuale ale societatii in jurisdictia respectiva, ati platit ceea ce era de platit statului de rezidenta, altfel societatea nu ar fi putut functiona timp de 3 ani.
In Ro banii care-i recuperati sunt banii investiti+echivalentul in bani al timpului investit+produsele (dividendele+profiturile).
Cum trebuie sa aveti trasabilitatea sumelor investite, timpului investit si al produselor incasate se vor declara numai produsele.
Atentie, daca ati perceput pe timpul celor 3 ani dividende, acestea trebuiau declarate in anul respectiv la ANAF.
Cum romanii nu prea au aceasta optica de gestiune, va trebui anul acesta sa platiti mai mult impozit.
Daca activitatea dvs se desfasoara sub forma de PFA in Ro aveti obligatia sa declarati veniturile pe activitatea de PFA din Ro.
Nu se amesteca o activitate productiva pe solul Ro cu cea offshore.
DA aveti obligatia de a declara separat venituri distincte datorita faptului ca diversele categorii de venituri au nivele, procentaje de impozare diferite.
Ex.: individul X inchiriaza 2 garsoniere, este salariat si in plus are 2 PFA unde vinde produsele pasiunilor sale.
Venitul obtinut din chirii se declara separat de salarii si de produsul anual distribuit de fiecare PFA.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Iunie 2019
Demos, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Demos a scris:

Cam amestecati notiunile.
Da este legal sa detii o societate offshore cu conditia de a respecta obligatiile declarative in Ro.
In raport cu societatea offshore, ati facut declaratiile legale anuale ale societatii in jurisdictia respectiva, ati platit ceea ce era de platit statului de rezidenta, altfel societatea nu ar fi putut functiona timp de 3 ani.
In Ro banii care-i recuperati sunt banii investiti+echivalentul in bani al timpului investit+produsele (dividendele+profiturile).
Cum trebuie sa aveti trasabilitatea sumelor investite, timpului investit si al produselor incasate se vor declara numai produsele.
Atentie, daca ati perceput pe timpul celor 3 ani dividende, acestea trebuiau declarate in anul respectiv la ANAF.
Cum romanii nu prea au aceasta optica de gestiune, va trebui anul acesta sa platiti mai mult impozit.
Daca activitatea dvs se desfasoara sub forma de PFA in Ro aveti obligatia sa declarati veniturile pe activitatea de PFA din Ro.
Nu se amesteca o activitate productiva pe solul Ro cu cea offshore.
DA aveti obligatia de a declara separat venituri distincte datorita faptului ca diversele categorii de venituri au nivele, procentaje de impozare diferite.
Ex.: individul X inchiriaza 2 garsoniere, este salariat si in plus are 2 PFA unde vinde produsele pasiunilor sale.
Venitul obtinut din chirii se declara separat de salarii si de produsul anual distribuit de fiecare PFA.


Cred ca se completeaza declaratia unica > venit din strainatate.
Ultima modificare: Joi, 20 Iunie 2019
gistra, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare declaratie unica pentru venit din dividende electrasmartgsm electrasmartgsm Buna ziua, O persoana fizica ce a obtinut in 2018 venituri din dividende, sub plafonul de 12 salarii minime pe economie, are obligatia depunerii Declaratiei ... (vezi toată discuția)
Dobânzi credit investiții în declarația unică vic.blaga vic.blaga Bună-ziua, Am o întrebare referitoare la cum se declară corect în declarația unică dobânzile plătite pentru creditele de investiții luate de la un ... (vezi toată discuția)
Impozitare servicii suport it Andp Andp Buna ziua, Pentru o persoana fizica care realizeaza venituri extrasalariale din activitati independente de suport IT (ex. Freelancer) este suficient a se ... (vezi toată discuția)