Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Am un contract de internship.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Am un contract de internship.

Buna ziua!!
Am un contract de internship incheiat si inregistrat in registrul special pe o durata de 3 luni. Societatea este cu cod caen constructii si beneficiaza de facilitati fiscale. Pentru acest tip de contract societatea beneficiaza de aceste facilitati sau va trebui sa achite toate taxele (cf veniturilor din salarii care se aplica tuturor soc comerciale ) ?
george-neagu, moderator
Una din conditiii pentru acordarea facilitatilor in constructii prevazute la art 60 Cod Fiscal este ;
"c) veniturile brute lunare din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3), realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea sunt calculate la un salariu brut de încadrare pentru 8 ore de muncă/zi de minimum 3.000 lei lunar. Scutirea se aplică pentru sumele din venitul brut lunar de până la 30.000 lei, obținut din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3), realizate de persoanele fizice. Partea din venitul brut lunar ce depășește 30.000 lei nu va beneficia de facilități fiscale; "

Prin urmare , in cazul internshipului se acorda facilitati daca câștigul salarial brut de bază este stabilit proporțional cu câștigul brut de bază pentru un program de lucru normal de 8 ore/zi.