Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Caine
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Caine

Bună ziua. Detin 2 catei, care nu sunt de rasa. Locuiesc la casa, si primaria a anunțat că trebuie vaccinati, deparazitati si microcipati., si ca va face controale la domiciliu, pe baza declararii vecinilor, sau pozelor etc, iar daca nu indeplinesti aceste cerinte se va da amenda între 5000-10.000lei. Intrebarea este: are voie primaria, sa vina in control in baza vreunei legi, care permite asa ceva?
Legea nr. 258/ 2013 mentioneaza:
-Art. 15 Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac, dupa caz, de persoane imputernicite, potrivit atributiilor de serviciu, din cadrul Autoritatii Nationale Sanitare Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor, Ministerului Afacerilor Interne, precum si de inspectorii serviciilor specializate pentru gestionarea cainilor fara stapan din unitatile administrativ-teritoriale, conform normelor metodologice de aplicare a prezentei ordonante de urgenta.
Nu sunt câini comunitari ci câini cu stăpân.
Sunteti supusă regulilor proprietarilor câinilor cu stăpân.