Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Firmă din România, neplătitoare de TVA, oferă ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Firmă din România, neplătitoare de TVA, oferă servicii cazare prin Booking.com. Factura emisă pentru comisionul de cazare e cu taxare inversă, are firma din România obligația să plătească TVA și să depună declarații?

Buna ziua,
Am urmatoarea speta:
Firma din Romania neplatitoare de TVA_ ofera servicii cazare, are contract cu cei de la booking pentru servicii de cazare. Pentru comisionul de cazare cei de la Booking le emite factura pe care scrie ca se aplica taxare inversa.
Intrebare: Pentru factura primita de la Booking firma din Romania are obligatia sa platesca TVA in Romania?
Trebuie sa ma inregistrez in scopuri de TVA pentru plata TVA la Booking?
Ce obligatii declarative am pentru factura de Booking?
Manuela Rășină, administrator
Bună seara! Mă interesează și pe mine subiectul. O întreprindere individuală poate avea un cui pt achiziții intracomunitare, de plătitor de tva, și în rest să fie neplătitor? Mai precis mă aflu în situația de mai sus în ceea ce privește cazarea dar am și un magazin la care nu aș dori să plătesc tva. Și pensiunea și magazinul sunt pe aceeași I. I.
LauraSc, utilizator
Raspunsul este un categoric DA.
Mulțumesc frumos!
Cu placere !