Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Centrala termica in dormitor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Centrala termica in dormitor

Salutari. Vin cu o intrebare simpla: exista vreo lege care impiedica amplasarea unei centrale termice cu functionare pe gaz in anumite camere ale unui apartament? Mai exact intr-un dormitor.
As vrea sa stiu doar numarul legii, eventual un link spre aceasta, insa orice explicatie in plus este binevenita!
Multumesc mult!
PS: imi cer scuze daca nu am ales categoria corecta intrebarii mele
Corect ce spune domnul Popa Gheorghe doar ca este vorba de cosul de evacuare a gazelor arse.
Refulare inseamna altceva.
Evacuarea gazelor arse din centrala, la un cos de evacuare se face prin refularea unui ventilator, parte componeneta a centralei cu evacuare fortata.
Altfel spus este corect si refulare si evacuare gaze arse.

Domnule POPA GHEORGHE
Eu stiam ca refulare inseamna evacuarea unui lichid, gaz sau alte substante in situatii de functionare incorecta prin depasirea unor parametrii a unui sistem. Dar daca am gresit imi cer scuze.
La bloc centrala termica poate fi numai cu cu cameră de ardere etanşă și tiraj forțat.
Nu se poate instala in camere de dormit sau de zi .

Normele tehnice pentru proiectarea, executarea și exploatarea sistemelor de alimentare cu gaze naturale, din 10.05.2018 [ link extern ]
Art. 154. -
(1) Este interzisă trecerea conductelor instalațiilor de utilizare a gazelor naturale prin:
a) apartamente diferite (dintr-un apartament în altul);

b) spații neventilate;

c) poduri ale clădirilor, debarale, cămări, closete și alte spații de acest fel, a conductelor cu îmbinări fixe sau demontabile, dacă încăperile nu sunt ventilate;

d) coșuri și canale de ventilație;

e) puțuri și camere de ascensoare;

f) încăperi cu mediu corosiv sau cu degajare de noxe;

g) încăperi cu umiditate pronunțată;

h) încăperi de depozitare a materialelor inflamabile;

i) subsoluri tehnice și canale tehnice;

j) ghene sau nișe, inclusiv în spațiul de sub acestea, în care sunt montate conducte pentru alte instalații;

k) locuri greu accesibile, în care întreținerea normală a conductelor nu poate fi asigurată;

l) spații de depozitare;

m) spații de adăpostire din subsolul clădirilor și prin galerii de evacuare.

(2) Este interzisă montarea înglobată a conductelor instalațiilor de utilizare a gazelor naturale în elemente de construcție (pereți, planșee, pardoseli etc.).

(3) Se evită trecerea conductelor prin camere de dormit neprevăzute cu aparate consumatoare de combustibili gazoși.

Art. 154
(3) Se evită trecerea conductelor prin camere de dormit neprevăzute cu aparate consumatoare de combustibili gazoș

Este de preferat sa instalati in camerele unde exista apa si scurgere adica bucatarie sau baie intucat aceasta trebuie alimentata cu apa si eliminat condensul.
w_v_w_v, utilizator