Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumnații vor să o dea afară din casa părintească ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumnații vor să o dea afară din casa părintească pe soția unui frate de-al lor, decedat înaintea părinților. Ea nu are drept la moștenirea bătrânilor?

Batrani cu 4 copii. Unul din ei statea cu ei , casatorit , cu 2 copii. Decedeaza si dupa un timp mor pe rand si batranii. Copiii batranilor , cei 3 ramasi in viata , vor sa o dea afara pe sotia fratelui decedat . Are si ea drept sau nu dupa sotul ei la mostenire?
Manuela Rășină, administrator
Pentru ca fiul a murit înaintea ambilor părinți, nu are.
Si da, cumnații pot sa o dea afara din casă.
Multumesc pt raspuns !
gi-jane2, moderator
Copii cei doi rămași orfani de tată, moștenesc de la bunici cota parte a tatălui lor de la bunicii decedați. Nora văduvă nu moștenește nimic, dar moștenesc copii ei.
Dapix, utilizator
Nu are un drept la averea bătrânilor (pentru că soțul ei a murit înaintea lor), dar au copiii ei.
Moștenitorii bătrânilor sunt cei 3 copii ai lor rămași în viață și cei 2 nepoți de fiu predecedat.
Nepoții de fiu predecedat au 1/4 din casa (averea) bătrânilor - adică atât cât s-ar fi cuvenit tatălui lor, dacă ar mai fi fost în viață.
romascanu, moderator

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Nu are un drept la averea bătrânilor (pentru că soțul ei a murit înaintea lor), dar au copiii ei.
Moștenitorii bătrânilor sunt cei 3 copii ai lor rămași în viață și cei 2 nepoți de fiu predecedat.
Nepoții de fiu predecedat au 1/4 din casa (averea) bătrânilor - adică atât cât s-ar fi cuvenit tatălui lor, dacă ar mai fi fost în viață.

Multumesc !