avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizația de creșterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizația de creșterea copilului

Bună ziua
As avea o întrebare...
Urmează sa nasc in luna august și încă nu am intrat în concedii prenatal pentru ca nu am avut nevoie.
Dacă întru de luna august în prenatala și in timpul ala eu o sa nasc... Ce fac stau sa gat prenatalul și postnatalul și după fac actele pentru creșterea copilului???
E obligatoriu sa fac prenatalul și postnatalul pentru a face indemnizația pentru creșterea copilului Cum să procedez?
Ultima modificare: Joi, 25 Iulie 2019
Babes Monica Elena, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:31, 25 Iulie 2019
Buna ziua,
Nu este obligatoriu sa stati toate cele 126 de zile de concediu maternal ( pre si postnatal) daca nu doriti,
Dar sunteti obligata sa stati cel putin 42 de zile de concediu postnatal si apoi puteti intra in CCC.
Nu este obligatoriu sa intrati in prenatal și doar in concediu postnatal pentru minim 42 de zile de la data nasterii copului pentru a beneficia de indemnizația pentru creșterea copilului .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cele 126 de zile de pre și postnatal sunt obligatorii? sau se pot lua doar o parte din ele? cosmina1591 cosmina1591 La finalul lunii august am ieșit din concediul de creștere al copilului iar acum sunt însărcinată cu al doilea copil. Între timp mi-am reînceput ... (vezi toată discuția)
Concediu pre si postnatal natysam_11 natysam_11 Buna ziua Sunt in somaj si urmeaza sa nasc,beneficiez de concediu pre si postnatal sau numai de concediu de crestere a copilului? Cum se poate lua ... (vezi toată discuția)
Despre concediu maternal dachman dachman Buna seara As vrea sa intreb daca intru in concediu prenatal la 7 luni pot sa-mi aleg locul nasteri unde vrea eu ,as vrea sa merg sa nasc in strainatate si nu ... (vezi toată discuția)