Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizația de creșterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizația de creșterea copilului

Bună ziua
As avea o întrebare...
Urmează sa nasc in luna august și încă nu am intrat în concedii prenatal pentru ca nu am avut nevoie.
Dacă întru de luna august în prenatala și in timpul ala eu o sa nasc... Ce fac stau sa gat prenatalul și postnatalul și după fac actele pentru creșterea copilului???
E obligatoriu sa fac prenatalul și postnatalul pentru a face indemnizația pentru creșterea copilului Cum să procedez?
Babes Monica Elena, utilizator
Buna ziua,
Nu este obligatoriu sa stati toate cele 126 de zile de concediu maternal ( pre si postnatal) daca nu doriti,
Dar sunteti obligata sa stati cel putin 42 de zile de concediu postnatal si apoi puteti intra in CCC.
Nu este obligatoriu sa intrati in prenatal și doar in concediu postnatal pentru minim 42 de zile de la data nasterii copului pentru a beneficia de indemnizația pentru creșterea copilului .