Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Modificări recente ale Legii nr. 192/2006 privind ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Modificări recente ale Legii nr. 192/2006 privind medierea și organizarea profesiei de mediatorofesiei de mediator

La articolul 58, după alineatul (2) se introduc două noi alineate, alin. (2 indice 1 ) şi (2 indice 2 ), cu următorul cuprins:
(2 indice 1 ) Acordul de mediere verificat şi atestat de către avocaţii părţilor, de către notarul public sau de către un avocat sau notar public ales de mediator cu acordul părţilor, este titlu executoriu.
Sursa:[ link extern ] /
Modificările au fost promulgate și publicate în Monitorul Oficial.
(2 indice 2 ) În situaţia menţionată la alin. (2 inice 1 ), sunt aplicabile şi prevederile art. 16 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului 5 nr. 51/2008 privind ajutorul public judiciar în materie civilă, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 193/2008, cu modificările şi completările ulterioare.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Este foarte util acest text de lege nou introdus in Legea nr. 193.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Într-adevăr, este avantajos și pentru părți și avocați , pentru că părțile obțin un titlu executoriu în doar câteva ore, iar avocații pot să rezolve mai multe cauze astfel, într-un timp scurt și în afara instanței. Așteptăm cu interes modul de implementare al acestor modificări.