Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum reacționăm la abuzul blocării roților de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum reacționăm la abuzul blocării roților de către agenții de pază ai magazinelor?

Ce demersuri se pot face contra blocarii abuzive a rotilor la supermarket dupa 10 min de petrecut la cumparaturi? Am parcat unde parcau de obicei alte masini fara sa vad nici o avertizare. Nu deranjam pe nimeni, nu blocam nimic. Efectiv am fost lasata ca si altii sa parchez apoi vânată de agentii unei firme angajate de Lidl chipurile sa faca ordine. in realitate nu fac nimic decat ca vaneaza fraieri care nu observa panourile mici scrise tern, nelizibil.

Politia la sesizarea scrisă a raspuns in ciuda dovezilor edificatoare pentru abuz, poze, bon, chitanta, ca pot face ce vor in parcarea lor, sa mi se blocheze masina, desi nu am facut nimic cu rea intentie si niciun prejudiciu. Sub obladuirea supermarketului si cu acordul politiei, firma de pază fileaza potentiale victime, le lasa sa parcheze, le blocheaza roata si ii taxeaza.

Pe mine m au taxat inafara orelor de program. Nu a contat nici asta. Mi se pare un abuz si o forma de haiducie, te las sa intri pe proprietatea mea, tu vii ca sa cumperi, eu te urmaresc sa gresesti, nu vezi sau nu stai sa citesti panourile, unde oricum nu e clar, apoi te blochez si taxez.

Au predilectie la femei singure si persoane mai in varsta urmarite pe camere. Asa s a nascut o noua sursa de venituri nemuncite pentru unii, taxarea celor grabiti si neatenti, nu conteaza ca stau putin si nu dersnjeaza pe nimeni, locul e lat si nici un semn de parcare sau stationare interzisa vizibil. Oricum zona e pliiina de masini si pica din cand in cand cate o victima!
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
In principiu, un spatiu este fie public, fie privat. Nu exista conceptul de spatiu public privat.
Parcarea unui magazin este spatiu privat, cel mult cu destinatie public, in sensul ca este in proprietatea unei persoane juridice, dar permite accesul clientilor.
Pe de alta parte, codul rutier stabileste ca parcarea se realizeaza doar in spatiile destinate parcarii. Prin urmare, o masina este parcata regulamentar doar daca se incadreaza in dreptunghiul desenat pe sol, destinat parcarii. In caz contrar, se numeste contraventie si se sanctioneaza cu amenda si, dupa caz, ridicarea masinii.
Asadar:
- Nu este abuz: regulamentul parcarii este in parcare. Daca aleg sa parchez acolo, inseamna ca sunt de acord. Daca nu imi convine, nu parchez. Scuza ca "nu am citit regulamentul" nu tine!
- Nu este sechestrare de bunuri: conceptul este valabil doar in cazul executarilor judecatoresti
- GDPR-ul nu are absolut nicio treaba: orice entitate are dreptul de a colecta date personale atat timp cat are calitatea de operator de date cu caracter personal si se supune regelementarilor in vigoare. Rolul GDPR-ului consta in protectia datelor ulterior colectarii (acceptul persoanei care furnizeaza datele asupra transferarii datelor sau stergerea acestora din baza de date).
Regulile exista pentru a fi respectate, fie ca ne convine, fie ca nu.
Singura solutie in acest moment consta intr-o reclamatie bine fundamentata catre conducerea magazinului. Si, de asemenea, mai multa atentie la parcare.

green2015 a scris:

Spatiul parcarii e public privat si respecta Legea circulatiei.Regulamentul e ptr angajati.Activitatea e ilegala:abuz,sechestrare de bunuri,incalcare norme GDPR,firma de paza nu poate folosi datele dvs.,firmele de paza nu sunt acreditate pentru asemenea activitati

Raspuns
Plangere la politie serviciul avizari societati paza
Ar fi totuși interesant de știut ce conține actul prin care ați fost sanctionata (taxata)
CABINET DE AVOCAT PATRASCU GHEORGHE, Avocat
@workfiresafety

Va inselati.
Daca in regulile de functionare si regulamentul afisat la intrarea in magazin este mentionat "prin utilizarea parkingului utilizatorul accepta atat aceste reguli cat si regulamentul de functionare" o simpla afisare la intrarea in magazin este suficienta.
Deasemenea, in parcarile private destinate utilizarii de catre public in mod regulamentar regulile de circulatie ale tarii in care se situeaza acest parking sunt valabile.
Ati incercat sa-i spuneti unui agent de politie ca nu ati vazut semnul de interzis si ca din aceasta cauza aveti dreptul sa circulati in contrasens?!?
Demos, utilizator