Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... PROBLEME CU PLATA FACTURILOR
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

PROBLEME CU PLATA FACTURILOR

Buna ziua !
Ma numesc Marian si am o problema destul de serioasa la care as dorii un sfat.
Locuiesc cu sotia si copil nostru de 3 ani de zile in uk,in urma cu cateva luni sotia a fost diagnosticata cu cancer si....ne descurcam foarte greu cu banii,deoarece majoritatea banilor se duc pe pastile,tratament doctori etc(sotia este in Romania cu copilul) deoarece in UK NHS nea spus ca nu mai are cum sa ne ajute....
Eu muncesc aici dar vreau sa plec in Romania dupa sotie si sa fiu alaturi de copil macar cat se va mai putea(intelegeti ce vreau sa zic)
Noi aici avem datorii in valoare de de 4500 lire:
1 car de credit de 1000 ne acoperit
2 un cald al sotieie de 1250 ne acoperit
3 abonamentele la telefon,net(in valoare de 2500 pt achitare completa)

Cam asta se intampla acum...as dorii sa plec,stiu ca ne plata datoriilor for fii trimise catre firme de recuperare....dar ma poate afecta in Romania cu cv ? mai ales ca ei vor iesii din UE,noi in tara avem o casa la curte atat pe numele nostru.....
Dar sincer nu mai fac fata sa platesc deoarece nu am efectiv de unde.

Ce ma sfatuiti sa fac sau ce repercursiuni poate avea pe viitor?

Multumesc
dacă aveți bunuri în România și se ajunge la executarea datoriilor, acestea (bunurile) vă pot fi vândute.
si care este modalitatea legala de a parasii tara cu mainile curate?
sa declar faliment?