Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Părinții vor să cedeze apartamentul unuia dintre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Părinții vor să cedeze apartamentul unuia dintre cei doi copii cu act de vânzare-cumpărare, dar fără plata prețului. Se impune un preț minim de vânzare?

Daca parintii vor sa cedeze apartamentul unuia dintre cei doi copii, cu act de vanzare/cumparare, trebuie sa faca dovada primirii banilor de la fiu? Mentionez ca actul de vanzare/cumparare se doreste a fi doar o formalitate agreata de ambele parti. Se impune un pret minim de vanzare? Unde se poate consulta lista cu pretul minim impus pentru vanzarea apartamentului?
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Ce alta modalitate există pentru ca părinții sa se asigure că apartamentul va ramane, după decesul lor copilului care îi îngrijește? Celălalt copil se presupune că nu se va opune dorinței părinților (datorită educatiei, distanței și celorlalte bunuri pe care le va mosteni), însă oamenii in vârstă au dorința de a lăsa lucrurile clare și de a oferi un plus celui care le-a ramas alături și le porta de grijă...?
Un contract de intretinere sau de donatie cu uzufruct viager
Multumesc