avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Datorez CASS ?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Datorez CASS ?

Nu pot închide un PFA , întrucât la ANAF apar cu sume de plată la CASS în perioada 2015-31. 12.2017. , cu toate că a fost dată O.G. pt. anularea lor, motivând că nu au primit niciun act normativ în acest sens. Menționez că veniturile realizate în această perioadă au fost sub nivelul salariului minim pe economie.
Vă rog, cum se poate rezolva !
Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Mihaela Matzku , Contabil 17:48, 28 August 2019
Buna ziua,

Trist, dar adevarat! Desi OUG 31/2019 pentru anularea CASS din perioada 2015-2017 a fost publicata in Monitorul Oficial in 23 Mai, procedura pentru aplicare, apare in Ordinul 2643 din 31 iulie 2019, publicat in MO in 21 August 2019.

Conform ordonantei si procedurii de aplicare, anularea se efectueaza din oficiu de catre organul fiscal competent; contribuabilii nu au nicio obligatie formala.
Deci, rabdare.

Sau va duceti la inspector cu copii dupa decalaratiile 200, si cu o cerere prin care cereti anularea datoriilor in baza OUG 31/2019. Vor spune ca nu e necesar, evident, dar insistati ca trebuie sa va primesca cererea si sa va dea un raspuns scris in maxim 45 de zile (chiar daca rapunsul este ca se va rezolva conform legii!). Insistati sa va primeasca cererea la registratura! Sunt obligati, cereti sa vorbiti cu sefii, audiente, etc, dar sa va dea numar de inregistrare!
Si apoi, reveniti saptamanal cu o "Nota de urgenta" in care faceti referire la prima cerere si la OUG 31/2019 si cereti sa va anuleze CASS-ul.
Stiu este consumator de timp, nervi si bani. Sau asteptati.

Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizii impunere nr.630 - anulare? sonia1978 sonia1978 Buna ziua, In luna aprilie 2019 am primit decizii de impunere nr.630 pt. perioada 2014-2017. Avand in vedere acest comunicat ANAF: \"La inițiativa ... (vezi toată discuția)
Termen solutionare daune auto Ovidiu Daniel Ovidiu Daniel In 28 august 2019 am avut neplacerea de a gasi masina lovita in parcare. Din fericire un vecin binevoitor care a asistat la incidentul auto, mi-a pus la ... (vezi toată discuția)
Furtul de identitate comercial/de afaceri soarenecazu soarenecazu Buna ziua. Ma numesc O.V si sunt din Bucuresti. In 2008 am primit o somatie, si continui sa primesc, din partea bancii , cum ca fratele meu, care este bolnav ... (vezi toată discuția)