Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Malpraxis stomatologic?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Malpraxis stomatologic?

În urma unei extracții a unei măsele din maxilarul superior am avut ușoare sângerări timp de cîteva zile. Am sunat stomatologul care m/a trimis la radiografie. S/a dovedit că mi/a rămas un rest radicular. Stomatologul m/a programat la extracție, făcută de chirurg abia după 2 săptămâni de la extracție. În acest interval de timp am luat Zinat dat de stomatolog. Când mi/a fost extras restul radicular maxilarul era plin de puroi. După extracție chirurgul mi/a zis că nu trebuia Zinat, ci un antibiotic mai puternic pe care mi l/a și prescris. După 3 zile am fost la control la stomatolog, dar acesta, deși aveam programare, nu era, venind după ce am sunat. După scoaterea firelor de către chirurg mi/a rămas o comunicare oro-sinusală pe care am făcut o sinuzită, ajungând la operație pe sinusuri. M/am întors la stomatolog, cerându/i să/mi plătească cheltuielile de până acum plus încă o operație pe care trebuie s/o fac după ce trei 2 luni de la operația pe sinusuri. Răspunsul a fost să iau legătura cu avocatul dumneaei. Cum pot proceda în acest caz?
Malpraxisul medical: Care sunt pasii pentru reclamarea unui doctor care greseste?
www.avocatnet.ro/articol_381...

Sistemul medical din România: Ce trebuie să știe pacienții despre malpraxis
www.avocatnet.ro/articol_487...
Cornel Vasile, Consilier juridic