Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Completare instructaj introductiv general
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Completare instructaj introductiv general

Buna ziua,

In situatia in care un muncitor semneaza un CIM de ex cu data de 24.09 si instruirea introductiv generala o face efectiv azi este corect dpdv legislativ?Ma intreb in logica de a pati vreun accident de munca in data de 24 cand el teoretic este la instruire, etc...sper ca am fost destul de concis.
+ la fel legat de fisa de aptitudine, ca o face inainte de a incepe lucru, (pe 06.09 si incepe munca pe 24...) de ex,,,multumesc
Art. 13. Din Legea 319/2006
- In vederea asigurarii conditiilor de securitate si sanatate in munca si pentru prevenirea accidentelor de munca si a bolilor profesionale, angajatorii au urmatoarele obligatii:
j) sa angajeze numai persoane care, in urma examenului medical si, dupa caz, a testarii psihologice a aptitudinilor, corespund sarcinii de munca pe care urmeaza sa o execute si sa asigure controlul medical periodic si, dupa caz, controlul psihologic periodic, ulterior angajarii;

ART. 81 din NM de caplicare a LEG. 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006
(2) Completarea fisei de instruire individuala se va face cu pix cu pasta sau cu stilou, imediat dupa verificarea instruirii.
(3) Dupa efectuarea instruirii, fisa de instruire individuala se semneaza de catre lucratorul instruit si de catre persoanele care au efectuat si au verificat instruirea.
Instruirea ssm se poate face numai dupa semnarea CIM.
Un CIM nu poate fi semnat decat dupa examinarea medicala in vederea angajarii si emiterea fisei de aptitudine de catre medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale.