Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Dacă proprietatea este individ a si are 4 proprietari unul din ei poate sa si vîndă partea fără acordul celorlalți și fără o împărțire amiabilă a proprietății.cu ceilalți 3 proprietari
Fiecare are cate un sfert, 1/4.
Cota este ideala.
Daca aveti un teren de 10.000 m.p, de exemplu si il impartiti in 4, matematic ar insemna 2.500 m.p
Va veni inginerul de cadastru sa efectueze masuratorile la fata locului. In functie de geografia terenului, de spatiu, de iesirea de la drum, nu va avea cum sa delimiteze milimetric fiecare bucata de 2.500 m.p
Unul va avea 2.480 m.p. unul va avea 2.518 m.p, unul 2.502 etc.
Nu aveti decat sa il insotiti cand face masuratorile, sa bateti un pilon ca semn de unde incepe masuratoarea fiecarui lot, si dupa partaj, sa va faceti gard intre dvs.
Iar daca va deranja atat de tare diferenta de teren, la partaj, coindivizarii isi pot achiat unii altora sulte.