avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama este în viață. Poate da sora mea o declarație ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama este în viață. Poate da sora mea o declarație la notariat că renunță la drepturile de moștenire în favoarea mea?

Bună ziua as dori sa știu în condițiile în care mama este încă în viata sora îmi poate da o declarație la notariat precum ca renunță la drepturile succesorale care ii revin în urma decesului mamei mele
Ultima modificare: Miercuri, 2 Octombrie 2019
Manuela Rășină, administrator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util

S.C PGH Enterprise Telecom S.R.L a scris:

Nu stiu de ce unii dintre voi induceti in eroare.
La notariat se poate da declaratie inainte ca persoana sa fie decedata .
Se declara ca pentru motivul X persoana Y nu mai are pretentii din bunul Z. Cunosc pe cineva care a facut asa chiar in urma cu 2 saptamani .


Cu siguranta este vorba despre altceva, iar la dvs a ajuns ca telefonul fără fir.
Vi s-a dat mai sus temeiul legal, în baza căruia orice pact asupra unei mosteniri viitoare este lovit de nulitate absolută.
Ultima modificare: Marți, 1 Octombrie 2019
raluk0207, utilizator
In data de x.x.2019 persoana M. Alexandru sora cu B. Angela s-au prezentat la notar unde ia adus la cunostinta persoanei M. Alexandru ca intre B. Angela si parinti ambilor frati s-a oficiat un contract de intretinere oferindu-i persoanei M. Alexandru suma de xxxxx euro dar in fapt, odata acceptata suma de xxxx euro, M. Alexandru renunta la orice pretentie sau parte cuvenita din partea parintilor, suma de xxxx euro acoperind automat orice parte cuvenita.

Am discutat cu persoana respectiva, iar aceasta este poveste pe scurt .

Acestea fiind spuse, daca M. Alexandru a declarat pe proprie raspundere ca nu mai are pretentii dupa ce vor deceda parintii acestuia din averea lor, se poate prezenta sa ceara parte ? Intreb de curiozitate .
Ultima modificare: Miercuri, 2 Octombrie 2019
S.C PGH Enterprise Telecom S.R.L, Consultant de business
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai "in fapt". Nu in drept.
Adica i-a dat banii in mana, a consimtit verbal ca nu va avea nicio pretentie si la revedere. Nu s-a incheiat niciun act in acest sens, nicio declaratie de renuntare.
Parte nu mai are cum sa ceara, pentru ca in baza contractului de intretinere, imobilul s-a transmis lui B. Angela si nu mai exista in patrimoniul defunctilor parinti.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ba da, a dat declaratie pe proprie raspundere ca odata acceptata suma de xxxx euro nu mai are pretentii din averea parintilor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati vazut-o dvs?

Alte discuții în legătură

Declaratie proprie raspundere - se poate revoca/retrage? milupul milupul Buna ziua. Poate persoana care a dat o declaratie pe propria raspundere de renuntare la dreptul de a invoca actiunea in reductiunea liberalitatilor excesive sa ... (vezi toată discuția)
Declaratie de renuntare la drept GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, Ma intereseaza daca fratele meu poate da vreo declaratie la notar sau avocat in care sa renunte la averea din partea parintilor ce ii va reveni ... (vezi toată discuția)
Renunțare la drepturi de moștenire din timpul vieții persoanei mostenite MozaicUrban MozaicUrban Buna ziua, ma intereseaza ce acte trebuie întocmite pentru a renunța la orice drepturi de mostenire din timpul vietii persoanei mostenite. Va multumesc! (vezi toată discuția)