Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Veniturile din chirii ale asociatiilor de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Veniturile din chirii ale asociatiilor de locatari

CUM SE POT FOLOSI ACESTI BANI?
CE POTI PLATI DIN ACESTI BANI
george-neagu, moderator
ART. 70 din legea 196/2018
(1) Toate veniturile obtinute din exploatarea proprietatii comune, inclusiv veniturile
din dobanzi bancare, apartin asociatiei de proprietari.
(2) Veniturile prevazute la alin. (1) alimenteaza numai fondul de reparatii al
asociatiei de proprietari si nu se platesc proprietarilor.
Lista acestor venituri, precum
si cheltuielile aferente lor sunt prezentate semestrial, intr-un raport afisat la avizierul
asociatiei, si se evidentiaza in registrul unic de venituri si cheltuieli al asociatiei de
proprietari.
Conform disp L nr 196/2018 sumele rezultate din inchirierea partii comune condominiu se depoziteaza in fondul de reparatii si se utilizeaza strict pentru administrare si reparatii parti comune