Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Doresc sa stiu in ce scopuri putem folosi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Doresc sa stiu in ce scopuri putem folosi veniturile ...

Buna ziua,

Doresc sa stiu in ce scopuri putem folosi veniturile obtinute de catre asociatie de proprietari pentru inchiriere parte comuna (obtinute din inchirierea boxei catre o companie de telefonie mobila).

Exista posibilitatea ca din aceste venituri sa achitam:
- facturile lunare pentru serviciul de curatenie condominiu?
- verificarile tehnice de la gaze pentru apartamente racordate individual?
- montarea cardurilor de acces in condominiu sau a unui sistem de supraveghere ?
Articolul 70
(1) Toate veniturile obținute din exploatarea proprietății comune, inclusiv veniturile din dobânzi bancare, aparțin asociației de proprietari.
(2) Veniturile prevăzute la alin. (1) alimentează numai fondul de reparații al asociației de proprietari și nu se plătesc proprietarilor. Lista acestor venituri, precum și cheltuielile aferente lor sunt prezentate semestrial, într-un raport afișat la avizierul asociației, și se evidențiază în registrul unic de venituri și cheltuieli al asociației de proprietari.
[ link extern ]
Deci nue valabila nici o optiune pe care ati enumerat-o.
Conform disp L nr 196/2018 sumele obtinute din inchiriierea partii comune de condominiu se depoziteaza in fondul de reparatii si pot fi utilizate exclusiv pentru reparatii parti comune de constructii si de instalatii din condominiu
Va multumesc pentru raspunsuri!