Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, sunt locatar într-o scara.Asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, sunt locatar într-o scara.Asociatia de prop.are ...

Bună ziua, sunt locatar într-o scara.Asociatia de prop.are în evidenta mai multe scări..însă de multa vreme scara noastră a pus la dispoziție porțiunea de acces care are ieșire la spatele blocului ( ieșire din spate cum se zice ).bineînțeles a fost amenajata pt a putea sta acolo.noi vrem sa eliberam acum ieșirea și sa le dam spre folosita uscătoria spre chirie ! Noi ca locatari în urma unui contract de închiriere vom plăti impozit sau alte cheltuieli către stat ? Mulțumesc!
Nu, toti banii din inchiriere se duc in fondul de reparatii,
Articolul 70
(1) Toate veniturile obținute din exploatarea proprietății comune, inclusiv veniturile din dobânzi bancare, aparțin asociației de proprietari.
(2) Veniturile prevăzute la alin. (1) alimentează numai fondul de reparații al asociației de proprietari și nu se plătesc proprietarilor. Lista acestor venituri, precum și cheltuielile aferente lor sunt prezentate semestrial, într-un raport afișat la avizierul asociației, și se evidențiază în registrul unic de venituri și cheltuieli al asociației de proprietari.
[ link extern ]
Mulțumesc mult pt promptitudine și lămurire!

latka a scris:

Nu, toti banii din inchiriere se duc in fondul de reparatii,
Articolul 70
(1) Toate veniturile obținute din exploatarea proprietății comune, inclusiv veniturile din dobânzi bancare, aparțin asociației de proprietari.
(2) Veniturile prevăzute la alin. (1) alimentează numai fondul de reparații al asociației de proprietari și nu se plătesc proprietarilor. Lista acestor venituri, precum și cheltuielile aferente lor sunt prezentate semestrial, într-un raport afișat la avizierul asociației, și se evidențiază în registrul unic de venituri și cheltuieli al asociației de proprietari.
[ link extern ]

Noi ca locatari în urma unui contract de închiriere vom plăti impozit sau alte cheltuieli către stat ?

Este eronata interpretarea ca locatrii inchiriaza un spatiu
Concret este vorba despre parte comuna imobil de locuit in comun
Legea nr 196/2018 prevede ca sumele rezultate din inchirierea partii comune se depoziteaza in fondul de reparatii din care se executa reparatiile la partea comuna de instalatii si constructii
Contractul de inchiere se incheie intre asociatia de proprietari si chirias,deci dv ca locatari nu sunteti parti in respectivul raport juridic
Pentru sumele aferente contractelor de inchiere parte comuna condominiu nu se achita obligatii fiscale