Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Mi se cer 3.000 de euro despăgubiri în urma ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Mi se cer 3.000 de euro despăgubiri în urma accidentării unui pieton pe trecere. Nu am atâția bani, ce urmează să pățesc?

Acum 70 zile am accidentat pe trecerea de pietoni o doamnă, ieri a sunat-o pe sotie avocatul doamnei și nea cerut 3000 euro.

Mă deplasam pe pe bulevardul Timisoara si se mergea bara la bară, la un moment dat am ajuns in spatele unei dube care staționa după ce intrase la rândul ei în altă mașină ce oprise la trecerea de pietoni.

Am dat semnal dreapta si am plecat prin dreapta dubei, banda doi, spre a merge înainte, asigurand-mă din dreapta să nu fiu lovit de alta mașină.
Prin fața dubei lovite si oprite traversa
o doamnă pe care am vazut-o tarziu, am franat și m-am dus târas, asfaltul fiind ud de antigel si motorina, ea sa proptit cu mâinile pe capota si a căzut.

A venit poliția, salvarea si am mers la spital la ea.
Nu a ramas internată.

Imediat după accident m-am oferit sa ajut si au fost foarte respingători, în trecut doamnă pe care am accidentat-o a mai fost lovită si tăvălită rău, din spusele fiicei sale.
Sunt sofer profesionist de peste 30 de ani.
Nu am atatia bani si nu am de unde lua.
Ce urmează să pățesc?
Manuela Rășină, administrator
@1304 Omule, tu esti cumva masochist? Ti s-a spus CLAR ca nu trebuie sa dai niciun ban (cu mici exceptii, mai sunt si saraci cu duhul pe-aici), si tu insisti ca ai vrea sa platesti. Batman, Batman! Du-te omule la banca, fa imprumut si da-i excroacei si zece mii de euro...daca asa vrei!
Radutz, utilizator
Salut,
Mulțumesc pentru incurajare(vorbe frumoase).

Radutz a scris:

@1304 Omule, tu esti cumva masochist? Ti s-a spus CLAR ca nu trebuie sa dai niciun ban (cu mici exceptii, mai sunt si saraci cu duhul pe-aici), si tu insisti ca ai vrea sa platesti. Batman, Batman! Du-te omule la banca, fa imprumut si da-i excroacei si zece mii de euro...daca asa vrei!

Societatea asiguratoare achita sumele de bani solicitate, cu titlu de daune morale si materiale.

Se poate constitui un dosar de dauna, in acest sens.

In ipoteza in care nu survine un acord, in acest sens, instanta de judecata cuantifica prejudiciul efectiv realizat, stabilind sumele de bani datorate , cu titlu de daune materiale si morale.

(poate fi angajata raspunderea civila delictuala, daca se stabileste vinovatie in producerea accidentului rutier ).

Orice pretentie trebuie sustinuta de mijloace de proba, trebuie dovedita, altminteri, este respinsa, in consecinta.

Persoana care a suferit vatamari traversa legal ?

Putem discuta de o eventuala culpa comuna ?

Consultati un avocat,care va poate asista, in fata oricarei autoritati.

Nu poate fi angajata raspunderea penala, sub aspectul vatamarii corporale din culpa, leziunile sunt neinsemnate.

Da, persoana era pe trecere, am lovit o după 5 metri de la plecarea mea de pe loc.
Bănuiesc că vrea să mă înfunde dacă nu am de unde să-i dau 3000€ cât a cerut.
Ia trimis mesaj soției ca I-am pus viața în pericol victimei mutand-o de la locul unde am lovit-o si ca de ce nu am sunat eu 112 și au făcut-o alții.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Societatea asiguratoare achita sumele de bani solicitate, cu titlu de daune morale si materiale.

Se poate constitui un dosar de dauna, in acest sens.

In ipoteza in care nu survine un acord, in acest sens, instanta de judecata cuantifica prejudiciul efectiv realizat, stabilind sumele de bani datorate , cu titlu de daune materiale si morale.

(poate fi angajata raspunderea civila delictuala, daca se stabileste vinovatie in producerea accidentului rutier ).

Orice pretentie trebuie sustinuta de mijloace de proba, trebuie dovedita, altminteri, este respinsa, in consecinta.

Persoana care a suferit vatamari traversa legal ?

Putem discuta de o eventuala culpa comuna ?

Consultati un avocat,care va poate asista, in fata oricarei autoritati.

Nu poate fi angajata raspunderea penala, sub aspectul vatamarii corporale din culpa, leziunile sunt neinsemnate.

1304, utilizator
Pe 21 iulie 2021 sau împlinit 2 ani de la acest accident.
Persoane cunoscute mie care au pățit accident asemeni mie și după mine, au primit rezoluție iar eu aștept.
Din sursele mele mi sa spus că rezoluția ar fi dată din luna februarie 2021, dar încă nu am primit.
Mi sa spus să fac o cerere de urgentare pentru trimiterea rezoluției.
Aveți idee ce și cum?
Mulțumesc.
1304, utilizator