Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura

Buna ziua! As dori sa știu de ce o procura făcută in Italia la un avocat italian și apostilata nu este recunoscuta in Romania? Menționez ca procura este tradusă și legalizata in Romania.
Pentru ca in Romania procurile trebuie sa fie incheiate in forma autentica (cu incheiere de autentificare).
Iar autentificarea o fac numai notarii, iar in strainatate- misiunile diplomatice (Ambasada sau Consulat).
Traducerea, legalizarea, supralegalizarea, apostila etc, nu inlocuiesc forma autentica.