Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț și tăgadă de paternitate: o să fiu chemat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț și tăgadă de paternitate: o să fiu chemat în țară pentru testul ADN?

Sunt în divort cu minori cu sotia iar ea acum a nascut din nou cu alt bărbat. Eu am propus divortul la notar prin care ea avea un copil eu unu si scapa de pensia de intretinere, si între timp deschideam proces de tagada eu iar ei se puneau de acord cu mine și in felul acesta se termina repede. Se pare ca avocatul lor considera ca nu este o idee buna deoarece au refuzat. Acum tatăl biologic deschide proces de tagada automat ca divorțul se suspenda iar întrebarea mea este:O sa ma cheme la test Adn sau in tara? Deoarece eu si fetita de 13 ani din casatorie suntem in Italia.
Manuela Rășină, administrator
Chiar daca nu va prezentați, procesul merge înainte.
Regula este că, în cadrul unei căsătorii toti copiii, sunt ai soțului.
De aceea este nevoie de tăgadă de paternitate, ca celălalt bărbat să dovedească că el este tatăl acelui copil născut în cadrul unei căsătorii.
El face testul ADN, in caz că nu va prezentați sa recunoașteți faptul că nu este copilul dvs.
Procesul de tagada a paternitatii este un proces separat de cel de divort.
Puteti accesa un avocat de aici de pe site sa va faca cerere de divort la tribunal si sa va reprezinte in toate cele.
La dosarul de divort se va stipula cu dovezi si faptul ca ultimul copil nascut nu este al dumneavoastra.