Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am aproape 70 de ani și deja mi-e foarte greu să mă ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am aproape 70 de ani și deja mi-e foarte greu să mă întrețin singură. Există cămine de bătrâni care acceptă un apartament în schimbul îngrijirii?

Buna ziua. Ma intereseaza daca in tara exista camine de batrani care accepta o locuinta (apartament) contra unei cote de intretinere. Sa o gestioneze ei cum vor, sa scoata bani de pe urma locuintei, proprietatea lor fiind din momentul in care ma accepta.
Am aproape 70 de ani si deja mi-e foarte greu sa ma intretin singura. Nu "de azi", dar va fi necesar sa fac in curand acest pas. Pensia mea este cu putin peste 1.000 lei. Nu as putea fi acceptata decat in caminele unde se contribuie cu 90% din pensie dar sunt 6-8 persoane in camera. As dori totusi ceva mai bun. Nu am mostenitori nici la care sa le las locuinta, dar nici care sa contribuie la intretinerea mea.
Manuela Rășină, administrator
ART. 2
Asistenţa socială pentru persoanele vârstnice se realizează prin servicii şi prestaţii sociale.
ART. 3
Beneficiază de prevederile prezentei legi persoana vârstnică, definită la art. 1 alin. (4), care se găseşte în una
dintre următoarele situaţii:
a) nu are familie sau nu se află în întreţinerea unei sau unor persoane obligate la aceasta, potrivit dispoziţiilor
legale în vigoare;
b) nu are locuinţă şi nici posibilitatea de a-şi asigura condiţiile de locuit pe baza resurselor proprii;
c) nu realizează venituri proprii sau acestea nu sunt suficiente pentru asigurarea îngrijirii necesare;
d) nu se poate gospodări singură sau necesită îngrijire specializată;
e) se află în imposibilitatea de a-şi asigura nevoile sociomedicale, datorită bolii ori stării fizice sau psihice.

ART. 4
Nevoile persoanelor vârstnice se evaluează prin anchetă socială care se elaborează pe baza datelor cu privire
la afecţiunile ce necesită îngrijire specială, capacitatea de a se gospodări şi de a îndeplini cerinţele fireşti ale
vieţii cotidiene, condiţiile de locuit, precum şi veniturile efective sau potenţiale considerate minime pentru
asigurarea satisfacerii nevoilor curente ale vieţii.
ART. 5
Nevoile persoanelor vârstnice aflate în situaţia de pierdere totală sau parţială a autonomiei, care pot fi de
natură medicală, sociomedicală, psihoafectivă, se stabilesc pe baza grilei naţionale de evaluare a nevoilor
persoanelor vârstnice, care prevede criteriile de încadrare în grade de dependenţă.

ART. 7
(1) Serviciile comunitare pentru persoanele vârstnice care se găsesc în situaţiile prevăzute la art. 3 se realizează
cu consimţământul acestora şi au în vedere:
a) îngrijirea temporară sau permanentă la domiciliu;
b) îngrijirea temporară sau permanentă într-un cămin pentru persoane vârstnice;
c) îngrijirea în centre de zi, cluburi pentru vârstnici, case de îngrijire temporară, apartamente şi locuinţe
sociale, precum şi altele asemenea.

ART. 13
(1) Pentru asigurarea îngrijirii la domiciliu a persoanei vârstnice aflate în situaţia de dependență sociomedicală,
stabilită conform grilei naţionale de evaluare a nevoilor persoanelor vârstnice, autorităţile administraţiei publice
locale pot angaja personal de îngrijire prin plata cu ora, fracţiuni de normă sau normă întreagă, în funcţie de
perioada de îngrijire necesară a se acorda şi cu respectarea criteriilor prevăzute de standardele de calitate
aplicabile în domeniu, conform legislației în vigoare. “

va pun legea intreaga in link
[ link extern ]
mergeti si discutati cu cei de la dgaspc de care apartineti.

Se vor face anchete sociale perioadic sa va evalueze starea de sanatate si se vor lua masurile care se impun, fie va veni cineva sa va ingrijeasca la domiciliu, fie va vor interna in camin, nu prea sunt locuri la stat ca nu s-a ocupat nimeni sa construiasca.

Daca veti gasi pe cineva cu care veti ajunge sa semnati candva un contract de intretinere in schimbul casei, veti solicita ca la incheierea actului sa va asiste un reprezentant de la serviciul de asistenta sociala, ei va vor lua in evidenta si se vor asigura ca ramaneti in intretinerea persoanei sau societatii cu care veti incheia contractul.
gi-jane2, moderator
Multumesc mult gi-jane2. Oarecum m-am lamurit. Ramane sa iau legatura cu cei de la dgaspc. Imi convine si sa raman in locuinta mea si cineva sa ma ajute. Nu stiam ca se poate. Toate cele bune!
Puteti perfecta un contract de intretinere cu drept de uzufruct viager.

Dreptul de uzufruct va confera atributele posesiei si folosintei.

Daca optati pentru incheierea unui astfel de act, in forma notariala , autentica, puteti fi asistat de catre un avocat.

Dumneavoastra veti avea posibilitatea de a poseda si folosi bunul imobil, pana la momentul decesului.

Mare atentie ce persoana alege, care sa va asigure suzistenta , asa incat sa fie o persoana onesta, de incredere.

Rezolutiunea se constata si pronunta de catre instanta de judecata, insa aceasta sanctiunea trebuie dovedita prin orice mijloc de proba.

Detinand dreptul de uzufruct viager, nu veti fi in imposibilitate de a locui in imobilul dumneavoastra.

Aveti in vedere si varianta inchirierii unei camere.

Exista si posibilitatea de a fi sprijinita de insitutiiile de stat, abilitate in acest sens, asa cum a sugerat colega gi_jane mai sus.

Buna ziua? Ati rezolvat ceva cu dgaspc? As fi interesata de procedura. Multumesc!
E topicul foarte vechi, cine să vă mai raspundă`? Poate nu mai trăiește inițiatoarea topicului de atâția ani.
Dapix, utilizator