Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... neseriozitatea pretului art.1303 C.civ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

neseriozitatea pretului art.1303 C.civ

Buna ziua!

Am in lucru o speta legata de neseriozitatea pretului, se invoca art.1303 C.civ.
In discutie este vanzarea unui teren, pt un pret de 4 ori mai mic decat pretul stabilit de un raport de evaluare de la acea data.
In aprecierea dvs. cat de mic este un pret neserios? deoarece derizoriu nu e cazul(nu a fost nici chiar asa mic!)
Mi-am intemeiat apararea pe libertatea contractuala si stabilirea in mod liber a pretului dar spete am gasit foarte variate.

Multumesc.

Av Gociu Adrian
Gociu și Asociații Societate Civilă de Avocați, Avocat
gociu a scris:

Ooo va salut stimate coleg!

Nu am dat prea multe amanunte deoarece nu exista foarte multe. Intre persoanele contractante nu exista nici un raport de rudenie, prietenie, si nici macar cunostiinte nu sunt, raport care ar fi determinat vanzatorul sa vanda mai ieftin.
Vanzarea s-a facut prin intermediul unei agentii imobiliare, iar drept martori am agentii de acolo.
Pretul este acum contestat de vanzator ,care reclama neseriozitatea pretului, desi el a fost cel care a vandut terenul pentru un pret de 3-4 ori mai mic decat pretul pietei din acea perioada.

Astept pareri, opinii..
Daca vanzatorul a luat pretul pe care l-a cerut si, ulterior contesta in instanta acel pret, inseamna ca face un abuz de drept sanctionat de dispozitiile art.723 Cod proc. civ.! Pe aspectul acesta trebuie sa aplecati studiul spetei!