avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor cu domiciliul in străinătate, poate părăsi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor cu domiciliul in străinătate, poate părăsi mama tara cu el fara acordul tatălui?

Bună ziua!
Daca instanta a dispus domiciliul minorului la domiciliul mamei in străinătate și nu în România așa cum fusese stabilit la divorț,mai este nevoie procura de la tată pt a ieși mama și minorul din tara? Dar pașaport se poate face in baza aceleiași sentințe sau trebuie acordul tatălui?
Va mulțumesc pentru orice răspuns îmi puteți oferi!
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 16:00, 3 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu va trebuie acordul tatalui pt a pleca cu minorul catre domiciliul sau, insa cred ca la pasapoarte nu va e de ajuns acea hotarare daca nu suplineaste acordul tatalui.
Cereti un punct de vedere la pasapoarte si daca va trebuie acordul si tatal nu vi-l da, cereti in instanta completarea hotararii. Daca nu rezolvati asa, cereti in instanta suplinirea acordului tatalui.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Pentru pasaport sigur trebuie acordul tatalui.
Pentru iesire din tara e de intrebat telefonic la politia de frontiera.
Daca este nevoie si tatal refuza solicitati prin instanta o sentinta care sa tina loc de acord.
Ultima modificare: Duminică, 3 Noiembrie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Domiciliul minorului in alta tara fara consimtamantul tatalui mioara2012 mioara2012 Buna seara. Va rog daca se poate sa ma ajutati in urmatoarea problema: Am divortat in urma cu aproape 3 ani, iar minorul are domiciliul stabilit la mama, ... (vezi toată discuția)
Obținere custodie minori Noa.Dianne Noa.Dianne Buna ziua! Situația mea este următoarea: am divorțat de fostul soț acum 7 ani. Custodia celor doi copii minori a fost stabilită comuna, in cazul in care ... (vezi toată discuția)
Trecerea frontierei alexa_sidorencu alexa_sidorencu Am o curiozitate,am vazut procese in care s-a admis domiciliul copilului la o adresa din afara tarii,autoritate parinteasca exercitata in comun,cum poate ... (vezi toată discuția)