Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor cu domiciliul in străinătate, poate părăsi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor cu domiciliul in străinătate, poate părăsi mama tara cu el fara acordul tatălui?

Bună ziua!
Daca instanta a dispus domiciliul minorului la domiciliul mamei in străinătate și nu în România așa cum fusese stabilit la divorț,mai este nevoie procura de la tată pt a ieși mama și minorul din tara? Dar pașaport se poate face in baza aceleiași sentințe sau trebuie acordul tatălui?
Va mulțumesc pentru orice răspuns îmi puteți oferi!
Nu va trebuie acordul tatalui pt a pleca cu minorul catre domiciliul sau, insa cred ca la pasapoarte nu va e de ajuns acea hotarare daca nu suplineaste acordul tatalui.
Cereti un punct de vedere la pasapoarte si daca va trebuie acordul si tatal nu vi-l da, cereti in instanta completarea hotararii. Daca nu rezolvati asa, cereti in instanta suplinirea acordului tatalui.
Buna ziua,
Pentru pasaport sigur trebuie acordul tatalui.
Pentru iesire din tara e de intrebat telefonic la politia de frontiera.
Daca este nevoie si tatal refuza solicitati prin instanta o sentinta care sa tina loc de acord.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator