Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces terminat, pronunțare data ce urmează?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces terminat, pronunțare data ce urmează?

Buna ziua.Intr-un proces de succesiune și partaj s-a dat pronuntarea( deocamdată afișată doar pe portal).As doriti sa stiu:
1.În cat timp de la afișarea pe portal ajunge hârtia prin posta acasa.
2.Cat timp are la dispoziție partea adversă sa faca apel daca doreste.
3.Dacă nu se face apel cat durează până se da hotărârea definitivă.
4.Cand se poate lua de la arhiva hot.definitiva asta Daca se poate mai devreme.
Termenul în care se redactează și comunică hotărârea la domiciliul unei părți diferă în funcție de instanta,grad de încărcare de la minim o lună la un an,un termen "rezonabil "fiind de aproximativ 2-3 luni.Exista bineinteles și excepții dar mai devreme de o lună este ceva extrem de rar în timp ce situatiile in care se depășesc 2-3 luni sunt destul de frecvente.Dupa comunicare părțile pot formula calea de atac a apelului în termen de 30 de zile.
Si daca nu face apel nici una din părți după trecerea celor 30 zile....in cat timp ajunge in posesia noastră hot.definitiva?
Astept, multumesc.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Termenul în care se redactează și comunică hotărârea la domiciliul unei părți diferă în funcție de instanta,grad de încărcare de la minim o lună la un an,un termen "rezonabil "fiind de aproximativ 2-3 luni.Exista bineinteles și excepții dar mai devreme de o lună este ceva extrem de rar în timp ce situatiile in care se depășesc 2-3 luni sunt destul de frecvente.Dupa comunicare părțile pot formula calea de atac a apelului în termen de 30 de zile.

Nu ajunge nimic,dvs mergeti sa legalizati la instanta hotararea primita daca bineinteles nu a fost facut apel.
Multumesc frumos.