Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire cont bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire cont bancar

Am primit în data de 05.11.2019, mesaj de la bancă cum că mi-a fost poprit contul de cat ANAF pentru o sumă de 91 de lei
In urma verificarilor am constatat că mi-au fost poprite conturile de la 5 bănci
Din cate am înțeles, in urma modificărilor apărute în august 2019, nu se mai pot poprii conturile persoanelor fizice sub plafonul de 100 de lei, ori consider că astfel finanțele au făcut un abuz nerespectând legislația în vigoare .Mai mult nu am primit nici o somație sau un titlu executoriu din partea autorităților de la finanțe, și chiar aveam in conturile lor un disponibil mai mare decât suma poprita din care puteau face regularizării
După ce am fost la ei , pe la birouri, cu jalba în proțap, mi-au făcut regularizarea și mi-au ridicat poprirea, dar trebuie sa le duc eu la bănci notificarea de ridicare a popririi deoarece la ei durează
Totodată băncile au votat banii către ANAF și în plus îmi rețin și comisioanele aferente, iar acești bani nu știu când o să-i restituie finanțele
Unde ar trebui să mă adresez, cu o plângere sau o sesizare (eventual instanta) pentru disconfortul creat ,zic eu cu rea intenție sau din incompetenta angajaților de la fisc care nu cunosc modificările legislative?
Nu că ar fi o sumă imensă ,dar ar trebui cumva sancționați pentru incompetenta și aroganta lor
Eu m-am certat cu bancile pana mi-au rezolvat problema. Le-am explicat la fiecare in parte ca nu au niciun drept sa-mi blocheze banii atata timp cat nu mai exista motivul. Cum au blocat banii, sa-i deblocheze in baza unui email (dovada platii in alta banca). Au deblocat si s-a incheiat conflictul.
In instanta nu se poate sanctiona nimic daca nu a produs prejudicii reale care pot fi dovedite. Asa ca, va trebui sa ne tocam nervii cu incompetenta altora! Vedeti ca doar trebuie sa va deblocheze banii, nu sa vireze si ei banii catre ANAF. Nu le dati acordul pentru virarea sumei deja platita!

ady09 a scris:

Am primit în data de 05.11.2019, mesaj de la bancă cum că mi-a fost poprit contul de cat ANAF pentru o sumă de 91 de lei
In urma verificarilor am constatat că mi-au fost poprite conturile de la 5 bănci
Din cate am înțeles, in urma modificărilor apărute în august 2019, nu se mai pot poprii conturile persoanelor fizice sub plafonul de 100 de lei, ori consider că astfel finanțele au făcut un abuz nerespectând legislația în vigoare .Mai mult nu am primit nici o somație sau un titlu executoriu din partea autorităților de la finanțe, și chiar aveam in conturile lor un disponibil mai mare decât suma poprita din care puteau face regularizării
După ce am fost la ei , pe la birouri, cu jalba în proțap, mi-au făcut regularizarea și mi-au ridicat poprirea, dar trebuie sa le duc eu la bănci notificarea de ridicare a popririi deoarece la ei durează
Totodată băncile au votat banii către ANAF și în plus îmi rețin și comisioanele aferente, iar acești bani nu știu când o să-i restituie finanțele
Unde ar trebui să mă adresez, cu o plângere sau o sesizare (eventual instanta) pentru disconfortul creat ,zic eu cu rea intenție sau din incompetenta angajaților de la fisc care nu cunosc modificările legislative?
Nu că ar fi o sumă imensă ,dar ar trebui cumva sancționați pentru incompetenta și aroganta lor

Multumesc de răspuns
Însă de ce acord e vorba, fiindcă am fost la o banca care a virat deja banii și mi-au zis că nu au nevoie de nici un acord din partea mea
Astfel că deja , pe lîngă faptul că am făcut regularizarea sumei din contul de la finanțe au mai primit încă de 2 ori suma de la bănci
Cu îmi recuperez acest bani, fara sa mai vorbim de comisioanele tuturor băncilor ?
Cu tupeu, faci o cerere către banca : "solicit baza legală care stă la baza luării propriilor mei bani din cont și transferarea lor în altă parte fără acordul titularului de cont. Iar dacă baza legală nu prevede acest lucru, solicit ca in termen de 24 de ore să ai banii in cont si pentru fiecare întârziere să se aplice penalitatile prevăzute de lege!"
Și atunci vezi pe ce se bazează acțiunea lor de a se folosi de banii tai! Dar nu accepta nicio explicație verbală. Să-ți răspundă în scris!!! In ce format vor ei, dar sa fiè scris!
Meea_M, utilizator
În executarea silita nu contează acordul debitorului, că de aste se numește executare silită, adică sunt reținuți împotriva voinței debitorului.

Puteți recupera banii reținuți în plus, prin contestație la executare depusă la judecătoria de domiciliu.

Trebuie să cereți în aceeași acțiune și un al 2-lea petit, numit ÎNTOARCEREA EXECUTĂRII.

Banii sunt acum virați la ANAF, și teoretic ar trebui să vi-i înapoieze amiabil ce este în plus.
Spune că nu are executare silită. Ce contestație să facă, că nu o poate redacta omul. O poate obtine de la bancă daca exista, cand va primi raspunsul la cererea catre banca....... Pana atunci, cum dovedeste executarea? ar trebui să-i spuneți. Ca nici eu nu stiu cum sa dovedesc o executare sau sa o contest doar pe ceea ce vad eu pe cont. Întâi trebuiesc luate dovezi legale de la bancă, că poate e numai o "eroare de sistem".

Dapix a scris:

În executarea silita nu contează acordul debitorului, că de aste se numește executare silită, adică sunt reținuți împotriva voinței debitorului.

Puteți recupera banii reținuți în plus, prin contestație la executare depusă la judecătoria de domiciliu.

Trebuie să cereți în aceeași acțiune și un al 2-lea petit, numit ÎNTOARCEREA EXECUTĂRII.

Banii sunt acum virați la ANAF, și teoretic ar trebui să vi-i înapoieze amiabil ce este în plus.