avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire cont bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire cont bancar

Am primit în data de 05.11.2019, mesaj de la bancă cum că mi-a fost poprit contul de cat ANAF pentru o sumă de 91 de lei
In urma verificarilor am constatat că mi-au fost poprite conturile de la 5 bănci
Din cate am înțeles, in urma modificărilor apărute în august 2019, nu se mai pot poprii conturile persoanelor fizice sub plafonul de 100 de lei, ori consider că astfel finanțele au făcut un abuz nerespectând legislația în vigoare .Mai mult nu am primit nici o somație sau un titlu executoriu din partea autorităților de la finanțe, și chiar aveam in conturile lor un disponibil mai mare decât suma poprita din care puteau face regularizării
După ce am fost la ei , pe la birouri, cu jalba în proțap, mi-au făcut regularizarea și mi-au ridicat poprirea, dar trebuie sa le duc eu la bănci notificarea de ridicare a popririi deoarece la ei durează
Totodată băncile au votat banii către ANAF și în plus îmi rețin și comisioanele aferente, iar acești bani nu știu când o să-i restituie finanțele
Unde ar trebui să mă adresez, cu o plângere sau o sesizare (eventual instanta) pentru disconfortul creat ,zic eu cu rea intenție sau din incompetenta angajaților de la fisc care nu cunosc modificările legislative?
Nu că ar fi o sumă imensă ,dar ar trebui cumva sancționați pentru incompetenta și aroganta lor
Cel mai recent răspuns: Meea_M , utilizator 07:23, 8 Noiembrie 2019
Din păcate nu aveți cui să faceți sesizare, chiar dacă v-a fost creat stres și disconfort.
Veți rămâne cu drumurile făcute pe la bănci să faceți serviciul executorilor ANAF, pentru deblocarea conturilor.

Comisioanele de transfer bancar nu cred că o să vi le plătească ANAF-ul.
Sa mergeți la instanța de judecată, nu se merita, deoarece sumele sunt derizorii.
Faceți adresa de care vă spuneam, către bancă/bănci. E primul pas. După, vedeți ce și cum. Cel mai probabil nu au suport legal pentru asta și trebue ei să o rezolve. Nu e normal să dispună banca de banii omului! Nicio lege nu prevede asta! V-am explicat că eu așa mi-am rezolvat problema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire bancara craft craft BUna ziua, Societatea la care lucrez a primit o poprire bancara de la ANAF dar nefiind activitate nu a aflat decat la prima incasare care a fost la mai mult ... (vezi toată discuția)
Cont blocat de anaf eriklud eriklud Buna, ANAFul ne-a blocat contul bancar din cauza datoriilor la bugetul de stat. Eu estimez ca o sa avem nevoie de circa o luna sa ne platim datoriile si sa ... (vezi toată discuția)
Deblocare conturi la executare silita fanny000 fanny000 Buna ziua,am o proprire pe conturi,conturile sunt blocate suma datorata deja a fost retrasa si inca mai mult pe deasupra .Ce trebuie facut sa mi deblocheze ... (vezi toată discuția)