Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general achizitie masina second hand din ue
Discuție deschisă în Contabilitate în general

achizitie masina second hand din ue

Firma din RO platitoare de TVA achizitioneaza de la o PJ din Germania inregistrata in scopuri TVA o masina second hand pentru nevoile firmei. Pe factura de achizitie scrie "livrare neimpozabila cf. art. 138 al directivei 2006/112/CE"

1.Se declara in 390? Dar 092, se depune?
2. Pe ce perioada se amortizeaza o masina second hand?
3. Daca peste 1 an firma doreste sa vanda aceasta masina, va emite factura cu sau fara tva?
si mai departe ? cfm.ord.488/2009 tva-ul la achizitiile de mijloace auto pt.transport persoane este nedeductibil? am avut discutii cu patronul meu care nu a vrut sa inteleaga acest aspect.
depinde de masina.... de obiectul de activitate al firmei... citeste ordonanta 34