Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Între terenul pe care ne-am construit casa și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Între terenul pe care ne-am construit casa și terenul unei ...

Între terenul pe care ne-am construit casa și terenul unei femei, am construit, de asemenea pe banii noștri integral, un gard din placi de beton pe toată lungimea de la stradă și până la limita din spate. Femeia are 2 porți din fier pentru accesul auto lipite de gardul nostru, la strada, unde poarta dinspre terenul nostru este lipită de gardul nostru despărțitor din placi de beton. Femeia vrea să își facă garaj lipit de gardul nostru. Legal, are dreptul, sau este obligată să respecte o distanță față de gardul nostru sau are nevoie de aprobarea noastră scrisă, nu mai vorbesc de autorizație de construire, unde primăria trebuie să verifice? Mulțumesc,
Bună ziua,

Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin.

Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.