Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool

Am fost prins cu o alcolemie de 0.43, am dat probe de sange cat imi iese daca am baut 4 beri
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Stimate domn,

Valoarea in sange, a alcoolemiei, va fi una dubla, in mod estimativ.

Daca au fost prelevate doua probe biologice de sange , la un interval de o ora, puteti solicita recalcularea retroactiva a alcoolemiei, pe cale de expertiza.

Expertiza se va realiza in functie de declaratia dumneavoastra, in ceea ce priveste cantitatea de alcool consumate, precum si tipul de alcool ingerat, inaltime, greutate, ora.

In cazul condamnarii, permisul este anulat, cu posibilitatea redobandirii dreptului de a conduce pe drumurile publice, prin sustinerea unui examen.

In cazul amanarii aplicarii pedepsei, conform art. 83 din Codul penal, opereaza doar o suspendare de 90 zile , a permisului de conducere.

O seara frumoasa,

avocat Stoica Ioana.

Dacă am fost prins duminica cu oalcoolemie de 0,52 în aerul expirat și mia fost recoltate doua probe la interval de o ora și a rezultat o alcoolemie de 1,28 respectiv 1,,35 în singe și am consumat alcool înainte cu maxim o ora de la prelevarea probelor se poate face calcul retroactiv
Claudiu1990, utilizator
Bună ziua

Claudiu1990 a scris:

Dacă am fost prins duminica cu oalcoolemie de 0,52 în aerul expirat și mia fost recoltate doua probe la interval de o ora și a rezultat o alcoolemie de 1,28 respectiv 1,,35 în singe și am consumat alcool înainte cu maxim o ora de la prelevarea probelor se poate face calcul retroactiv

Sunt mai multe conditii care trebuie sa fie indeplinite pentru ca expertiza privind calculul retroactiv sa poata fi efectuata.

Da asta știu domnu avocat dar eu am consumat 4 sticle de dere la 0,33 înainte cu 20 MIN de echilotest și a mai durat în jur de 50 de min pana sau recoltat probele biologice și pot sa spun ca mâncasem foarte bine