avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 440 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool

Am fost prins cu o alcolemie de 0.43, am dat probe de sange cat imi iese daca am baut 4 beri
Ultima modificare: Miercuri, 1 Iulie 2020
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Stimate domn,

Valoarea in sange, a alcoolemiei, va fi una dubla, in mod estimativ.

Daca au fost prelevate doua probe biologice de sange , la un interval de o ora, puteti solicita recalcularea retroactiva a alcoolemiei, pe cale de expertiza.

Expertiza se va realiza in functie de declaratia dumneavoastra, in ceea ce priveste cantitatea de alcool consumate, precum si tipul de alcool ingerat, inaltime, greutate, ora.

In cazul condamnarii, permisul este anulat, cu posibilitatea redobandirii dreptului de a conduce pe drumurile publice, prin sustinerea unui examen.

In cazul amanarii aplicarii pedepsei, conform art. 83 din Codul penal, opereaza doar o suspendare de 90 zile , a permisului de conducere.


O seara frumoasa,

avocat Stoica Ioana.



Dacă am fost prins duminica cu oalcoolemie de 0,52 în aerul expirat și mia fost recoltate doua probe la interval de o ora și a rezultat o alcoolemie de 1,28 respectiv 1,,35 în singe și am consumat alcool înainte cu maxim o ora de la prelevarea probelor se poate face calcul retroactiv
Ultima modificare: Miercuri, 1 Iulie 2020
Claudiu1990, utilizator
Bună ziua


Claudiu1990 a scris:

Dacă am fost prins duminica cu oalcoolemie de 0,52 în aerul expirat și mia fost recoltate doua probe la interval de o ora și a rezultat o alcoolemie de 1,28 respectiv 1,,35 în singe și am consumat alcool înainte cu maxim o ora de la prelevarea probelor se poate face calcul retroactiv

Sunt mai multe conditii care trebuie sa fie indeplinite pentru ca expertiza privind calculul retroactiv sa poata fi efectuata.

Da asta știu domnu avocat dar eu am consumat 4 sticle de dere la 0,33 înainte cu 20 MIN de echilotest și a mai durat în jur de 50 de min pana sau recoltat probele biologice și pot sa spun ca mâncasem foarte bine

Alte discuții în legătură

Alcool la volan: alcoolemia a fost cu 0.03 peste limita contravenției. care poate fi sentința și cum pot grăbi soluționarea dosarului de urmărire penală? MirceaPa MirceaPa Bună ziua, Am fost prins cu alcoolemie de 0.43 în aerul expirat. Mi s-a prelevat proba de sânge la IML, și încă nu am primit rezultatul. Am fost la ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan soldat cu dosar penal vovy vovy Va salut, :help: Mi-a fost retinut permisul pt alcool, 0,43 in aerul expirat:\"> ; sange mi s-a recoltat la 2 ore de cand am fost depistat. Cine stie sa-mi ... (vezi toată discuția)
Recalculare alcoolemie nelutu30 nelutu30 salutare , oameni buni are cineva ideie cat poate sa dureze o recalculare de alcoolemie ? merg pe-a sasea luna decand stept un raspuns am si platit 510 lei ... (vezi toată discuția)