Forum Discuţii juridice Achiziţii publice experienta similara
Discuție deschisă în Achiziţii publice

experienta similara

Particip la o licitatie unde se solicita minim un contract cu o anumita valoare va rog sa-mi spuneti daca pot demonstra experienta similara prin suma mai multor contracte cum prevede H.G.925/2006 cu modificarile din Hotararea 834/22.07.2009?
Va multumesc
Art.9, lit.a din HG 925/2006 ,modificata si completata, nu se interpreteaza dupa vointa fiecaruia, acest articol trebuie inerpretat in spiritul si in litera legii .Astfel daca autoritatea contractanta a cerut un contract de o anumita valoare nu se poate demonstra indeplinirea acelei cerinte prin insumarea mai multor contracte,conform art.34 din HG 925/2006 comisia verificand daca au fost indeplinite cerintele de calificare in conformitate cu art.176 din OUG 34/2006 ducand la declararea ofertei ca innaceptabila conform art.36 ,alin.b din HG 925/2006.S- a cerut ,banuiesc ,indeplinirea a minim un contract cu o anumita valoare ,deoarece complexitatea unui contract de o anumita valoare nu poate fi demonstrata de insumarea unor contracte de valoare mai mica ,acest lucru ducand nu numai la cresterea riscului pentru autoritatea contractanta ci si pentru a evita pericolul neindeplinirii de catre un ofertant a contractului daca acesta il castiga.
:yes:
Buna sa va fie seara!

Chiar daca nu puteti face apel la mai multe contracte cu valoare mai mica, aveti, totusi 2 solutii:
- fie, in urma unei intrebari de clarificare, autoritatea contractanta accepta demonstrarea experientei similare prin aducerea mai multor contracte de valoare mai mica;
- fie aduceti experienta similara a unei alte persoane, ca sustinere. Atentie la respectarea conditiilor ca acordul ferm de sustinere sa fie autentificat (vezi art. 190 din OUG 34/2006).

Toate cele mai bune,
Luiza Manolea