Forum Discuţii juridice Achiziţii publice experienta similara
Discuție deschisă în Achiziţii publice

experienta similara

Cum se dovedeste experienta similara a unui ofertant la o achizitie publica?:-/
Pe baza unor contracte de achizitie sau contracte incheiate cu privati care au avut ca obiect servicii, lucrari sau produse similare.
~ Conținut șters la cerere ~
Contracte de o valoare asemanatoare si procese verbale de receptie ,precum si documente constatatoare ca si-a indeplinit obligatiile contractuale conform art.97^1 din HG 925/2006
Buna,
In general Autoritatea Contractanta specifica in Fisa de Date a achizitiei, care sunt documentele pe care ofertantul trebuie sa le prezinte ptr demonstrarea exprientei sale similare, cum ar fi:
- Copia Certificat de Receptie Finala ptr lucrari de o complexitate similara proiectului in cauza;
- Copie Proces verbal de Terminare al Lucrarilor ptr proiectare
- Contractele respective...
- Recomandari de la Beneficiari, precum si alte documente cu care Ofertantul isi poate demonstra experienta similara, in functie de legislatia tarii de origine, pe care AC este obligata sa le primeasca, conform dispozitiilor legale.
vezi:
- Directiva 2004/18/CE a Parlamentului European si a Consiliului
din 31 martie 2004;
- OUG 34/2006 modificata prin OUG 72 si 19 din 2009
- HG 925/2006 - modif prin HG 834/2009
- etc..

numai bine!